ΦΑΣ Νάουσα – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 2-0. Δίκαια σε θέση οδηγού στην κούρσα της Α’ Ερασιτεχνικής.- Βίντεο – Φώτο

Άλλο ένα ντέρμπι κερδισμένο για τον ΦΑΣ, καθώς νίκησε με 2-0 τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου και απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα της Α’ Ερασιτεχνικής.

Στέλιος Νίκας

Το καλό τρίτωσε για την ομάδα του ΦΑΣ, καθώς μετά τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και τον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων κατέκτησε δίκαια την νίκη και στο σημερινό τρίτο ντέρμπι στο γήπεδο της, κάνοντας το τρία στα τρία με καθαρό σκορ στα πιο σημαντικά παιχνίδια  που έχει δώσει στο γήπεδο της. Η σημερινή νίκη κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιη, καθώς η Νάουσα έπαιξε καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έλεγξε την κυκλοφορία και δημιούργησε σωρεία ευκαιριών,  ενώ το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Το γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 3’ ο Νίρλας έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων που κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα δημιουργούσαν φάσεις και στο 32’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Παντζαρτζίδη που εκτέλεσε εύκολα ο Αργυρίου ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0.  Στο 39’ άλλη μια σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λαμπριανίδης αφού ξεπέρασε δύο αμυντικούς των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα με δυνατό αριστερό σουτ  στο  δοκάρι της εστίας του Ευαγγελόπουλου. Σκορ ημιχρόνου 2-0 για τον ΦΑΣ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι αλλά δεν δημιούργησαν τη μεγάλη φάση στο δεύτερο ημίχρονο με εξαίρεση ένα δυνατό σουτ του Φραγγή που απέκρουσε ο Νομικός. Αντίθετα η Νάουσα δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες κυρίως μετά το 60’ με  τους Νίκου, Κερμανίδη, Δασκαλάκη, Παπακωνσταντίνου να μην μπορούν να βρουν δίχτυα και το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει νικήτρια την ομάδα του ΦΑΣ με σκορ 2-0.

Συμπερασματικά το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο καθώς η ομάδα του Γιώργου Σγούρδα κυριάρχησε πλήρως στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, άνοιξε γρήγορα το σκορ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 2-0 ενώ στην επανάληψη  δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να το διευρύνει. Αντίθετα η ομάδα του Δημήτρη Κοτζάμπαση έκανε το χειρότερο φετινό της παιχνίδι και ηττήθηκε δίκαια.

Διαιτητής ο κος Μαλούτας με βοηθούς τους κ.κ Γιάντση, Κελεσίδη.

Συνθέσεις

ΦΑΣ Νάουσα

Νομικός, Παπακωνσταντίνου(86’ Πετρίδης) , Περηφανόπουλος, Δασκαλάκης, Παντζαρτζίδης(79’ Γιαμαλίδης) , Μαντώς, Λαμπριανίδης(70’ Κερμανίδης) , Αργυρίου, Νίρλας, Τόσιος, Νίκου .

ΓΑΣ Ροδοχωρίου

Ευαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος Δ., Παπαδόπουλος Ν., Ασλάνογλου , Μαγγίζης, Breggu(83’ Κοτζαχρήστος), , Ρίσσου, Ουέλινγκτον, Πατατούκας(38’ LLeshi) , Βούλγαρης(70’ Φραγγής) , Μουρουζίδης(80’ Μωυσίδης).

Φωτο:

NAOY RODO 1 NAOY RODO 2 NAOY RODO 3 NAOY RODO 4 NAOY RODO 5 NAOY RODO 6 NAOY RODO 7 NAOY RODO 8 NAOY RODO 9 NAOY RODO 10 NAOY RODO 11 NAOY RODO 12 NAOY RODO 13 NAOY RODO 14 NAOY RODO 15 NAOY RODO 16 NAOY RODO 17 NAOY RODO 18

Προηγούμενο άρθροΆρης Παλαιοχωρίου – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 1 – 3. Εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη των κιτρίνων. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΑ’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Άνετη και δίκαιη νίκη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια κόντρα στον Αρχέλαο Πιερικό με 92-58. (Βίντεο- φωτό)