ΦΑΣ Νάουσα – Φίλιππος Αλεξάνδρειας 2-1 (2-4 πεν ). Δώρο για την γιορτή του Νίκου η πρόκριση στους 4.

Δώρο για τον Νίκο Αναστασόπουλο εν όψει της ονομαστικής του εορτής έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Φίλιππου Αλεξάνδρειας, την πρόκριση στα ημιτελικά του κύπελλου Ημαθίας σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε μέσα από την διαδικασία των πέναλτι.

Στο Α’ ημίχρονο είχαμε παιχνίδι κέντρου ενώ έλειψαν οι φάσεις μέσα στις δύο εστίες. Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό ενώ στο 65’ ο Φίλιππος διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή για πέναλτι σε ανατροπή του Σκοπελίτη από τον τερματοφύλακα του ΦΑΣ Νομικό αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχισθεί το παιχνίδι. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΦΑΣ στο 77’ σε σουτ του Κερμανίδη μόλις άουτ ενώ στο 89’ ο Δίντσης έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας τα γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις σε 2-2.

Στην παράταση η Αλεξάνδρεια μπήκε σε θέση οδηγού στο 94’ με τον Σκοπελίτη ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-1. Στην συνέχεια η Νάουσα πίεσε πήρε τον χώρο του κέντρου δημιούργησε ευκαιρίες είχε δοκάρι και στο 113’ ο Καψάλης με πλασέ έκανε το 2-1 εκμεταλλευόμενος σέντρα του Λαφάρα.

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι όπου οι ποδοσφαιριστές της Αλεξάνδρειας ήταν πιο εύστοχοι και προκρίθηκαν, ενώ ο νεαρός τερματοφύλακας  των φιλοξενούμενων Κούζας πραγματοποίησε ελπιδοφόρα εμφάνιση και απέκρουσε δύο πέναλτι. Στα πέναλτι για την Αλεξάνδρεια σκόραραν οι Κωτσιόπουλος, Κούμπουλα, Μυλωνάς, Σκοπελίτης , ενώ για τον ΦΑΣ ευστόχησαν οι Ντινόπουλος, , Μαντώς ενώ τα πέναλτι των Κερμανιδη, Δίντση απέκρουσε ο Κούζας.

Διαιτητής ο κος Παυλίδης με βοηθούς τους Γαβρά, Παζαρτζικλή.

ΦΑΣ Νάουσα Νομικός, Τσιλικιώτης(70’ Κερμανίδης), Ευθυμιάδης(54’ Παντζαρτζίδης), Δίντσης, Τζημογιάννης, Τόσιος, Μτσεντλισβίλι(77’ Λαφάρας), Μαντώς, Ντινόπουλος, Νίκου(77’ Χατζόπουλος), Καψάλης.

Φίλιππος Αλεξάνδρειας

Κούζας, Πέικος, Τάχος, Πιπιλιάρης(84’ Κωτσιόπουλος), Αργυρίου, Ταλαίπωρος(78’ Δημητρουλόπουλος),  Αβραμόπουλος(95’ Μυλωνάς), Τριανταφυλλόπουλος(25’ Σκοπελίτης), Καρατζάογλου, Κούμπουλα, Δαδάκος.

Δηλώσεις Νίκου Αναστασόπουλου στο βίντεο:

DSC 0001 1DSC 0002 3DSC 0003 1DSC 0004 3DSC 0005 3DSC 0007 2DSC 0009 3DSC 0010 4DSC 0011 3DSC 0012 2DSC 0014 2DSC 0015 4DSC 0016 2DSC 0017 3DSC 0018 2DSC 0019 2DSC 0022 1DSC 0023 1DSC 0024 2DSC 0025 3DSC 0026 3DSC 0027 2DSC 0029 1DSC 0031 1DSC 0032 1DSC 0034 2DSC 0035DSC 0041 2

Προηγούμενο άρθροΚύπελλο ΕΠΣΗ: Άρης Παλαιοχωρίου – Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας 2-3. Στα ημιτελικά με ανατροπή ο Μέγας! – βίντεο-δηλώσεις
Επόμενο άρθροΚύπελλο ΕΠΣΗ: Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων-Εθνικός Κλειδίου 0-0. Στα ημιτελικά χωρίς να φορτσάρει ο Μέγας. – βίντεο – φωτο