![Μπούμπας-Μητροπολίτης--84C151560D86_1](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/05/Μπούμπας-Μητροπολίτης-84C151560D86_1-696x500.jpeg)
Θεός + λέγω = Θεολόγος σημαίνει αυτός που μιλάει για τον Θεό και ασχολείται με την Θεολογία.
Σήμερα γιορτάζει ο Ποιμενάρχης μας Μητροπολίτης Σερρών & Νιγρίτης κ.κ.Θεολόγος. Διακονεί τον θείο λόγο στην πόλη μας 20 χρόνια. Ο Θεός να του δίνει δυναμη και θεία φώτιση να άρχει της τοπικής μας Εκκλησίας στην κιβωτό της πίστης ,της αρετής και της αγάπης. Πολλές ευχές ! Μαζί με τους συνεργάτες μου στο Επισκοπείο. Χρόνια του πολλά!!
Η προσφορά του είναι πυξίδα και οδηγός για όλους μας!!