Εδεσσαϊκός – Βέροια 0-1. «Βασιλικό» διπλό μέσα στην δύσκολη έδρα της Έδεσσας – Βίντεο – Φώτο

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια άλωσε την έδρα του Εδεσσαϊκού και έφυγε με σπουδαίο διπλό που την διατήρησε σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Το γκολ της νίκης για την «Βασίλισσα» πέτυχε η χρυσή αλλαγή του Σάκη Θεοδοσιάδη, ο νεοαποκτηθείς Καράμπελας (πέρσι αγωνιζόταν με τα χρώματα των γηπεδούχων) στο 78’, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε σέντρα από αριστερά του Κανούλα στόπαρε την μπάλα με το αριστερό και με δεξί γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Σοϊλεμέζογλου.

Η Βέροια στο πρώτο ημίχρονο είχε την υπεροχή δεν δημιούργησε όμως κάποια σπουδαία ευκαιρία εκτός από την φάση στο 39’ με τον Βεργώνη ο οποίος δέχτηκε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή στοπάρισε με το στήθος, αλλά το γυριστό εναέριο  αριστερό σουτ απέκρουσε δύσκολα ο Σοϊλεμέζογλου. Από την πλευρά των γηπεδούχων η σπουδαιότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν μία εκτέλεση φάουλ του Ταουσάνη ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπλατσιώτη.

Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στην επανάληψη η «Βασίλισσα» δημιούργησε την πρώτη μεγάλη φάση στο 48’  με τον Σκαθαρούδη, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Σοϊλεμέζογλου, αλλά το δεξί πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε με το πόδι ο τερματοφύλακας του Εδεσσαϊκού. Στο 50’ η κεφαλιά του Βεργώνη φεύγει λίγο άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε λίγο αργότερα και η κεφαλιά του Κανούλα. Στο 78’ όπως προαναφέραμε η «Βασίλισσα» μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Καράμπελα, ενώ στο 85’ ο διαιτητής απέβαλε τον τερματοφύλακα του Εδεσσαϊκού με απευθείας κόκκινη, γιατί έδιωξε την μπάλα με το χέρι έξω από την περιοχή προκειμένου να ανακόψει τον Καράμπελα, που εκινειτο προς την μπάλα και έμπαινε μόνος του. Τη θέση του αποβληθέντος τερματοφύλακα πήρε ο Χαβατίδης, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι, ενώ λίγο πριν τη λήξη ένα σουτ του Καράμπελα έφυγε εκτός εστίας.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η νίκη της «Βασίλισσας» κρίνεται δίκαιη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ενώ έδειξε κυρίως με την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου ότι ήθελε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα. Μεγάλο μέρος της νίκης πιστώνεται και ο Σάκης Θεοδοσιάδης ο οποίος στις δύο αγωνιστικές που βρίσκεται στον πάγκο της «Βασίλισσας»  έχει καταφέρει να βελτιώσει κατά πολύ την εικόνα της ομάδος. Αντίθετα ο Εδεσσαϊκός περιορίστηκε κυρίως στα αμυντικά του καθήκοντα δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση μπροστά στην εστία Μπλατσιώτη και θα λέγαμε ότι δίκαια ηττήθηκε στο σημερινό παιχνίδι.

Διαιτητής ο κος Ζαμπαλάς με βοηθούς τους κ.κ Θανασιά και Λιόντο.