Δόξα Λιανοβεργίου – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 0-2. Σε θέση οδηγού τα Τρίκαλα το πάλεψε η Δόξα. (Φωτο βίντεο )

Τα Τρίκαλα παίζοντας καλύτερα στο Β’ ημίχρονο κατάφεραν με 2 γκολ του συνήθη ύποπτου και  Γιώργου Κίτσα  (Γκόγκιτς )  να σκαρφαλώσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας  της Α1 αφού το ντέρμπι της Αλεξάνδρειας μεταξύ της ΑΕ  και του ΠΑΟΚ δεν ανέδειξε νικητή βρίσκοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Το Α’ ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με την Δόξα να χάνει την μεγάλη ευκαιρία στο 4’ με τον Δεμπρόπουλο όταν από ευνοϊκή θέση και αφού είχε ξεπεράσει όλους του αμυντικούς των Τρικάλων σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του  Ιωακειμίδη.

s5850032
ΔΟΞΑ Λιανοβεργίου

Στην συνέχεια τα Τρίκαλα είχαν την πρωτοβουλία και προσπάθησαν να ανοίξουν το σκορ αλλά δεν τα κατάφεραν καθώς υστερούσαν στο τελείωμα των φάσεων. Στο Β’ ημίχρονο το γρήγορο γκολ του Γ. Κίτσα  στο 56’ έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους  ενώ η αποβολή του Καραντουλαμά λίγο αργότερα  με απευθείας  κόκκινη  έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Γιώργου Ντάμτσιου.

s5850030
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων

Έτσι στο 77’ ο  «Γκόγκιτς» διπλασίασε τα τέρματα του ενώ λίγο αργότερα είχε και δοκάρι ενώ η ομάδα του ζήτησε πέναλτι και σε ένα μαρκάρισμα που του έγινε μέσα στην περιοχή και ενώ βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Έτσι κύλησε το παιχνίδι μέχρι το τέλος ενώ λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης είχαμε μικροεντάσεις  μεταξύ των παικτών αλλά με την παρέμβαση των  ψυχραιμότερων δεν πήραν έκταση.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Δόξα προσπάθησε να πάρει το παιχνίδι παίζοντας το παιχνίδι των αντεπιθέσεων άλλα όταν δέχθηκε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου το γκολ και έχασε το τετ α τετ στη συνέχεια  ο Αθανασιάδης και με παίκτη λιγότερο οι λύσεις για την ομάδα του Σάκη Παγγούρα ήταν περιορισμένες .Έτσι το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.