![τεστ κορονοϊού - φωτ ΑΠΕ](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2021/11/τεστ-κορονοϊού-φωτ-ΑΠΕ-696x411.jpg)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Ο Δήμος Αλεξάνδρειας ανακοινώνει ότι από τη Δευτέρα 28 Μαρτίου, έως και την Κυριακή 3 Απριλίου, πραγματοποιήθηκαν συνολικά 567 Rapid tests στο χώρο του ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας και στον Συνοικισμό Καψόχωρας (στα πλαίσια της Εθελοντικής Αιμοδοσίας της Κυριακής 3 Απριλίου) από την κινητή μονάδα του ΕΟΔΥ, εκ των οποίων 57 ανιχνεύτηκαν θετικά (10,05%).
Θα συνεχιστεί και ολόκληρη την επόμενη εβδομάδα η διενέργεια δωρεάν δειγματοληπτικών ελέγχων (rapid tests), στο πλαίσιο της επιδημιολογικής επιτήρησης του covid-19. Μονάδα του ΕΟΔΥ θα βρίσκεται καθημερινά στο ΚΑΠΗ Αλεξάνδρειας, με ωράριο προσέλευσης κοινού από τις 9:00 το πρωί έως και τις 14:30 το μεσημέρι.
Οι πολίτες, έχοντας μαζί τους ταυτότητα, ΑΜΚΑ και αριθμό τηλεφώνου επικοινωνίας, μπορούν να προσέλθουν για να πραγματοποιήσουν rapid test χωρίς καμία δική τους οικονομική επιβάρυνση.