![](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2021/11/DSCF4157--696x464.jpg)
Δισαρχιερατική Θεία Λειτουργία ετελέσθη στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίου Νεκτάριο Λονδίνου, στην περιοχή Battersea, επί τη ιερά μνήμη του εν Αγίοις Πατρός ημών Νεκταρίου Επισκόπου Πενταπόλεως του Θαυματουργού.
Προεξήρχε ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρεταννίας κ. Νικήτας, συλλειτουργών μετά του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Μελιτηνής κ. Μαξίμου.
Συλλειτούργησαν επίσης ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμ. κ. Νήφων Τσιμαλής, ο Πρωτοπρεσβύτερος κ. Goran Spaic (Πατριαρχείο Σερβίας) και ο ιερατικώς Προϊστάμενος του Ι. Ναού, Οικονόμος κ. Χριστόδουλος Χριστοδούλου, τον οποίο ο Σεβασμιώτατος χειροθέτησε Πρωτοπρεσβύτερο στο τέλος της Θ. Λειτουργίας, μαζί με τέσσερις νέους αναγνώστες.