Αστέρας Τριποτάμου – ΓΑΣ Σβορώνου 2-1. Με σπασμένα τα φρένα ο Αστέρας που ..ξέχασε να χάνει! – βίντεο – φωτό

Το κυανόλευκο εξπρές της Ημαθίας δεν κάνει στάση πουθενά. Ούτε και η πλέον ποιοτική ομάδα του Σβορώνου κατάφερε εν τέλει να αποκομίσει κάτι αντιμετωπίζοντας το φαινόμενο “Αστέρας Τριποτάμου” του αρχιτέκτονα τεχνικού Τάσου Χουρσουζίδη και του οραματιστή προέδρου Γιώργου Τσαχουρίδη.

Περιγραφή: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Γκιώνης

Ο Αστέρας με πέντε στις πέντε νίκες απέδειξε για μία ακόμη αγωνιστική πως η πρωτιά στον 2ο όμιλο του ανήκει δικαιωματικά, όντας μια κλάση ανώτερος από όλες τις ομάδες που αντιμετωπίζει.

Μόλις στο 6′ ο Αχαλινόπουλος έβγαλε υποδειγματική σέντρα συστημένη στο κεφάλι του Γιόνδη, με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ (1-0). Η ομάδα του Γιάννη Βαρβούτη προσπάθησε να αντιδράσει δημιουργώντας επιθετικές προϋποθέσεις, όμως τη μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου δημιούργησε ξανά ο Αστέρας. Στο 31′ πλαγιοκόπηση και εξαιρετική συρτή σέντρα του Παπαδόπουλου, βρήκε τον Μετάι αμαρκάριστο που προ κενής εστίας αστόχησε.

Ημίχρονο 1-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν δράση, καταφέρνοντας την ισοφάριση με δυνατό αριστερό σουτ του Κωτσιόπουλου (1-1). Η χαρά των κίτρινων κράτησε όμως μόλις πέντε λεπτά. Στο 60′ ο Γιόνδης -αναμφίβολα MVP του αγώνα- με νέα κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μετάι, νίκησε για δεύτερη φορά τον Παπατολίκα (2-1). Στο 78′ το φάουλ του Αχαλινόπουλου σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο, δίχως όμως να βρουν τη μεγάλη φάση.

Τελικό 2-1.

Διαιτητής ο κ. Τασιόπουλος Γ., με βοηθούς τους κ.κ. Τασιόπουλο Κ. και Καρακίτσιο Γ., όλοι της Ένωσης Θεσσαλίας.

Αστέρας Τριποτάμου (Χουρσουζίδης): Κύρου, Μπαλάφας, Μπέσσας, Γκιντίδης, Αχαλινόπουλος, Παπαδόπουλος, Κόλα, Προβατίδης (75′ Μπρέγκου), Μετάι (75′ Σοφιανίδης), Μπουλάρι (90′ Τούφας), Γιόνδης (65′ Βασιλείου).

ΓΑΣ Σβορώνου (Βαρβούτης): Παπατολίκας, Βούλγαρης Ν. (71′ Μακράκης), Βούλγαρης Χ., Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Δημητρουλόπουλος, Γκαράτζιας (71′ Καρτσαμπάς), Τροΐρης, Καραμανώλας, Κυρτέγος (46′ Δελαβερίδης), Χατζηθεοδωρίδης (71′ Ζώβληκας).