Αστέρας Τριποτάμου – Δόξα Κυψέλης 2-1. Αδικεί το σκορ την Κυψέλη. Φουλ για άνοδο ο Αστέρας. – Βίντεο – Φώτο

Το πιο δύσκολο εμπόδιο κατάφερε σήμερα να περάσει ο Αστέρας Τριποτάμου καθώς επικράτησε στο γήπεδό του (νικώντας και το λασπωμένο τερέν) , της μαχητικής Δόξας Κυψέλης με 2-1.

Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας

Τα δύο τέρματα για την ομάδα του Αστέρα σημείωσε ο συνήθης ύποπτος Κώστας Έξαρχος. Το πρώτο με κεφαλιά στο 25’  και το δεύτερο μετά από δώρο ουσιαστικά του τερματοφύλακα Γιδαρόπουλου ο οποίος πραγματοποίησε κακή επαναφορά της μπάλας σε συμπαίκτη του και ο έμπειρος επιθετικός κατάφερε να κλέψει την μπάλα και με δυνατό σουτ να γράψει το 2-0. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Δόξα Κυψέλης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε άσχημα ο Παναγιωτόπουλος δίνοντας την ευκαιρία στον Συμπεθέρη να αποκρούσει και να κρατήσει το 2-0 για τους γηπεδούχους, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη Η Δόξα έπαιξε καλύτερα προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πετύχει γκολ, είχε δοκάρι στο 80’  ενώ λίγο πριν το τέλος στο 86’ ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 2-1. Να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 66 καθώς ο διαιτητής απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Τσιρέλα. Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι σήμερα ο Αστέρας Τριποτάμου κατάφερε να κερδίσει το πιο δύσκολο παιχνίδι που έχει να δώσει μέχρι το τέλος της σεζόν, χάρις σε δύο γκολ του έμπειρου Έξαρχου, ενώ το σκορ αδικεί την προσπάθεια της Δόξας η οποία χτύπησε το παιχνίδι στα ίσια και παραλίγο να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.