![Σκουρλέτης](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2017/03/Σκουρλέτης.jpg)
Να πούμε τα δεδομένα με αριθμούς:
Πριν αναλάβει την εξουσία η καταστροφική κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ –ΑΝΕΛ, η αξία της μετοχής της ΔΕΗ κυμαινόταν γύρω στα 12 ευρώ. Μόλις χθες, η αξία της ήταν 2,79!!!
![Νίκος Γ. Σακελλαρόπουλος](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/05/Νίκος-Γ.-Σακελλαρόπουλος-214x300.jpg)
Ποιος ήταν υπουργός επί των ημερών του οποίου σημειώθηκε αυτή η τεράστια απομείωση της μετοχής της ΔΕΗ; Ο Πάνος Σκουρλέτης! Ο οποίος σήμερα ανησυχεί και διαμαρτύρεται επειδή, λέει, η ΔΕΗ θα πουληθεί…. όσο όσο. Κι ισχυρίζεται ότι …. βαποράκια συμφερόντων θέλουν να κάνουν ρεσάλτο στη δημόσια περιουσία. Τη δημόσια περιουσία που ο ίδιος και τα συντρόφια του απαξίωσαν!
Να πούμε κι άλλο, πάλι με αριθμούς:
Η ΤΡΑΙΝΟΣΕ, πουλήθηκε από τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ έναντι 45 εκ. ευρώ!
Όταν η κυβέρνηση των… επάρατων Σαμαρά και Βενιζέλου επιχείρησε να την πουλήσει έναντι 300 εκ. ευρώ, όλος ο ΣΥΡΙΖΑ ανέβηκε στα κάγκελα και βγήκε στα πεζοδρόμια. Ο δε υπουργός σήμερα Σταθάκης, φώναζε ότι « «Η σχεδιαζόμενη ιδιωτικοποίηση προωθείται σε προκλητικά χαμηλή τιμή (300 εκατ. ευρώ) με αποτέλεσμα να έχει αμελητέα ωφέλεια ως προς την εξυπηρέτηση του διακηρυγμένου στόχου της κυβέρνησης, την αποπληρωμή τμήματος του δημοσίου χρέους μέσω των ιδιωτικοποιήσεων. Ταυτόχρονα, οι όροι του διαγωνισμού για την εκποίηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ Α.Ε. περιλαμβάνουν και σκανδαλώδεις όρους που ευθέως τραυματίζουν το ελληνικό δημόσιο, καθώς χαρίζονται στους υποψήφιους αγοραστές ακίνητα του δημοσίου αξίας ύψους κοντά στο μισό (120 εκατ. ευρώ) της συνολικής τιμής πώλησης». (Δήλωση 15.7.2013).
Να πούμε κι άλλο. Πάλι με στοιχεία.
Οι αστικές συγκοινωνίες της (ΟΑΣΑ) Αθήνας, πριν αναλάβει η «πρώτη φορά Αριστερά», είχαν κερδοφορία 643 χιλιάδων ευρώ. Σήμερα έχουν ελλείμματα πολλών δις. Κι ο υπουργός Σπίρτζης κάνει το παγόνι…
Να μη μιλήσουμε για την απαξίωση των τραπεζικών μετοχώn και τα capital controls, να μη μιλήσουμε για τα θηριώδη ελλείμματα του ΟΣΕ, να μη μιλήσουμε για ότι πιάνουν στα χέρια τους κι απομειώνεται…
Μα να μας κάνει ο Πάνος Σκουρλέτης και τα συντρόφια του τον καμπόσο που δήθεν νοιάζεται για την δημόσια περιουσία, πάει πολύ…
Είπαμε: Αριστερά σαν τον λίβα που καίει τα σπαρτά!