Άρης Παλαιοχωρίου – Μ. Αλέξ. Τρικάλων 5-1. Ανώτεροι οι γηπεδούχοι. Φωνάζουν για το πέναλτι τα Τρίκαλα. – βίντεο-φωτο

Ευρεία εντός έδρας νίκη η σημερινή του πρωτοπόρου του 2ου ομίλου της Γ  Εθνικής  Άρη  Παλαιοχωρίου απέναντι  στον  Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων, με σκορ 5-1.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν ορεξάτοι από την αρχή του παιχνιδιού πιέζοντας αρκετά τους Ημαθιώτες, με σκοπό να σκοράρουν νωρίς και να διώξουν το ενδεχόμενο άγχος. Γεγονός που πέτυχαν αποτελεσματικά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 2-0. Από την άλλη ο Μέγας φάνηκε να αιφνιδιάζεται, μη μπορώντας να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Χαρακτηριστικό ότι την πρώτη καλή φάση για γκολ δημιούργησε στο 44΄.

Η επανάληψη έφερε ένα πιο ισορροπημένο ματς, αφού σιγά σιγά τα Τρίκαλα προσπάθησαν να βγουν μπροστά με αξιώσεις και να μειώσουν. Γεγονός που κατάφεραν σχετικά νωρίς στην επανάληψη, αλλά από εκεί και μετά ακολούθησε ένα τελευταίο εφιαλτικό μισάωρο, όπου οι παίκτες του Άρη σημείωσαν άλλα 3 γκολ. Τα δύο τελευταία μάλιστα στις καθυστερήσεις, με τον έμπειρο Προβατίδη. Πολλά παράπονα εκφράστηκαν από τους φιλοξενούμενους στο πρόσωπο του διαιτητή Γκουγκούδη, ιδιαίτερα για τον καταλογισμό του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Συμπερασματικά ήταν μία δίκαιη επικράτηση του Άρη Παλαιοχωρίου, με τους παίκτες των Τρικάλων να προσπαθούν χωρίς όμως αποτέλεσμα, δείχνοντας αρκετά κενά στην αμυντική τους γραμμή.

Φάσεις και γκολ:

3΄: Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Άρη, με τον Κωνσταντίνου μόνο από πλάγια δεξιά να σουτάρει ελάχιστα άουτ.

12΄: ΓΚΟΛ! Ωραία πλαγιοκόπηση και σέντρα του Τσιντογιάννη απ τα δεξιά, πλασσάρει έξυπνα ο Καρλόπουλος τον Νικολαΐδη και ανοίγει το σκορ.

15΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Καρλόπουλου, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μέγα.

42΄: Πέναλτι καταλογίζει ο διαιτητής υπέρ του Άρη, τιμωρώντας την προβολή του Λευτέρη Κίτσα στον Κωνσταντίνου. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενουμένων που αμφισβήτησαν την απόφαση αυτή του Κιλκισιώτη ρέφερι Γκουγκούδη.

43΄: ΓΚΟΛ! Ο Καρλόπουλος ευστοχεί στην εκτέλεση και γράφει το 2-0.

44΄: Καλή ευκαιρία χάνει ο Παρσόπουλος να μειώσει, αφού μόνος από πλάγια αριστερά σουτάρει ψηλά άουτ.

52΄: ΓΚΟΛ! Καλοεκτελεσμένο κόρνερ του Καρλόπουλου, ο Νικολαΐδης δεν κάνει έξοδο και εύκολα ο Ταΐρης με κεφαλιά σε κενή εστία γράφει το 3-0.

57΄: Δυνατό σουτ του Ζωγράφου, μπλοκάρει ο Παλαβράκης.

60΄: Καλή ευκαιρία του Τσότρα, που σουτάρει άουτ από ευνοϊκή θέση.

62΄: ΓΚΟΛ! Γρήγορη αντεπίθεση των Τρικάλων με τον Ζωγράφο να περνάει εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Παρσόπουλο. Ο φορμαρισμένος παίκτης του Μέγα με ωραία ενέργεια και γωνιακό σουτ, μειώνει σε 3-1.

63΄: Λάθος του Τερζή στην άμυνα εκμεταλλεύεται ο Ταΐρης, που μόνος απέναντι στο τέρμα σουτάρει άουτ.

68΄: Σουτ του Ζωγράφου έξω από την περιοχή, περνάει άουτ.

76΄: Ευκαιρία χάνει ο Γαμπιασβίλι, που σουτάρει μέσα από την περιοχή ελάχιστα άουτ.

80΄: Ο Γιώργος Κίτσας αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα, αλλά την τελευταία στιγμή απομάκρυναν οι αμυντικοί.

85΄: Μεγάλη ευκαιρία χάνει από θέση τετ α τετ ο Καρλόπουλος.

92΄: ΓΚΟΛ! Ο Προβατίδης πλασάρει ιδανικά και κάνει το 4-1.

93΄: Ο Προβατίδης περνάει και τον Νικολαΐδη και γράφει το τελικό 5-1.

Διαιτητής ο κ. Γκουγκούδης, με βοηθούς τους κκ. Αναστασιάδη και Ζιγκερίδη του συνδέσμου Κιλκίς.

Άρης Παλαιοχωρίου: Παλαβράκης, Τσιντογιάννης, Κουκουρώνας, Τσότρας (65΄Αποστόλου), Αποστολάς, Ταΐρης, Μανώλιας (46΄Κωτάκης), Κουκουλέκης, Κωνσταντίνου  (60΄Προβατίδης),  Καρλόπουλος, Γαμπιασβίλι (76΄Γκιάτας).

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων: Νικολαΐδης, Συμπεθέρης(60΄Παπαδόπουλος), Κίτσας Ελ, Πετκάκης, Τσουλχάι(37΄Τερζής), Ταταρίδης, Ζαχαριουδάκης, Παρσόπουλος, Κίτσας Γ, Ποτουρίδης(66΄Βαφειάδης), Βλάχος(52΄Ζωγράφος).

Φώτο:

DSC00718DSC00725DSC00732DSC00734DSC00736DSC00740DSC00742DSC00743DSC00746DSC00753DSC00763DSC00774DSC00779DSC00780DSC00783DSC00812DSC00822DSC00823DSC00835DSC00854DSC00890DSC00911DSC00912DSC00918DSC00929DSC00931DSC00935DSC00951DSC00959DSC04445DSC04446DSC04450DSC04459DSC04461DSC04465DSC04470DSC04471DSC04473

Προηγούμενο άρθροΑγροτικός Αστήρ Πλατέος – Αχιλλέας Νεοκάστρου 8-1. Χατ τρικ του Καραντουλαμά!!! – Βίντεο – φωτο
Επόμενο άρθροΕκλογές – Κεντροαριστερά: Ξεπέρασε τις 200.000 η συμμετοχή στις εκλογές