Άρης Παλαιοχωρίου – Βέροια 2-1 . Πλήγωσε την «Βασίλισσα» ο Άρης – Βίντεο – Φώτο

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη στο σημερινό εκτός έδρας ντέρμπι με τον Άρη Παλαιοχωρίου, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 και τώρα χρειάζεται μια νίκη και μία ισοπαλία στα επόμενα δύο παιχνίδια με Ολυμπιακό Κυμίνων και Αγροτικό Αστέρα Ευόσμου αντίστοιχα , για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας

Η «Βασίλισσα» δεν έπιασε την συνηθισμένη της απόδοση, φάνηκε να την πνίγει η κρισιμότητα του σημερινού παιχνιδιού , ενώ ο Άρης εκμεταλλεύθηκε τα δώρα των φιλοξενούμενων  μπήκε μπροστά στο σκορ και στη συνέχεια έσφιξε την άμυνα του παίζοντας ταυτόχρονα και  το παιχνίδι των αντεπιθέσεων . Στο φιλμ του αγώνα τώρα, στο 14’ ο Κανούλας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Μπλέτσας με κάθετη τον έβγαλε μόνο  του με τον Βασιλειάδη, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά στο δεξί σουτ που επιχείρησε. Το Παλαιόχωρι άνοιξε το σκορ στο 25’ με τον Τσιντογιάννη με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πολυζωΐδη. Πολύ κακή η αντίδραση των αμυντικών της Βέροιας που άφησαν αμαρκάριστο τον σκόρερ ο οποίος πήδηξε μόνος του προλαβαίνοντας και τον Κοντογουλίδη. Στο 44’ οι γηπεδούχοι σημάδεψαν το δοκάρι του Κοντογουλίδη με τον Κεφαλά χάνοντας μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Σκορ ημιχρόνου 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης στο 47’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Σιμόνι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ταΐρη, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με δυνατό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό γάμα του Κοντογουλίδη.

Στη συνέχεια η Βέροια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία, καθώς το άγχος κυριάρχησε στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της και οι περισσότερες από αυτές έμειναν ημιτελείς

Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με τον Αλέξανδρο Βεργώνη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Τσικόπουλου και με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1, ένα γκολ σημαντικό, καθώς δίνει το προβάδισμα στην «Βασίλισσα»  σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Άρη Παλαιοχωρίου.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι ο δείκτης του σκορ αποδίδει δικαιοσύνη, καθώς το Παλαιόχωρι ήταν καλύτερο στο σημερινό παιχνίδι εκμεταλλεύθηκε τα αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων  και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Διαιτητής ο κος Τζουμαλάκης του συνδέσμου Σερρών με βοηθούς τους κ.κ Καμπερίδη(Καβάλας) , Κρυωνά(Σερρών) .

Συνθέσεις

Άρης Παλαιοχωρίου

Βασιλειάδης, Τσιντογιάννης(75’ Βερνάρδος), Καραμπάς, Λαγούτης, Αποστολάς, Πολυζωΐδης(89’ Παραστατίδης), Δημητρακόπουλος, Κεφαλάς, Ιγνατίδης(4’ Βερνάρδος), Σκέμπι(68’ Κωτάκης), Σιμόνι.

Βέροια

Κοντογουλίδης, Μουχάλης56’ Μυλωνάς), Κυριακίδης(84’ Σοφιανίδης), Μπακάλης(75’ Παπουτσίδης), Μαραγκός, Ταΐρης, Βεργώνης, Μπλέτσας, Κανούλας, Σκαθαρούδης, Χαντζάρας (46’ Τσικόπουλος).

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

Φωτο:

PAL BER 1 PAL BER 2 PAL BER 3 PAL BER 4 PAL BER 5 PAL BER 6 PAL BER 7 PAL BER 8 PAL BER 9 PAL BER 10 PAL BER 11 PAL BER 12 PAL BER 13 PAL BER 14 PAL BER 15 PAL BER 16 PAL BER 17 PAL BER 18 PAL BER 19 PAL BER 20 PAL BER 21

Προηγούμενο άρθροΝίκη Αγκαθιάς – ΠΑΟ Κουφαλίων 1-0. Όλα έγιναν μέσα σε 3 λεπτά. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΒέροια: Χειμαρρώδης ο Κυριάκος Βελόπουλος: “Μόνο η Μακεδονία μας μπορεί να σώσει την Ελλάδα!” – βίντεο – φωτό