Άρης Παλαιοχωρίου – Μακροχώρι 2 – 2. Δίκαιη μοιρασιά, στοίχησαν οι απουσίες στον Άρη. – βίντεο – φωτο

Ο κρύος καιρός φαίνεται ότι επηρέασε τους ποδοσφαιριστές του Άρη και του Μακροχωρίου, οι οποίοι ζέσταναν τους φιλάθλους προσφέροντας τέσσερα γκολ και αρκετό σασπένς στον σημερινό μεταξύ τους αγώνα στο Παλαιοχώρι.

Το τελικό ισόπαλο 2-2 κρίνεται απόλυτα δίκαιο, αφού αποτυπώνει πλήρως την ισοδυναμία των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Οι αρκετές απουσίες ποιοτικών παικτών (Νεστορόπουλος, Σαρακατσάνος, Άρης Μιχαηλίδης, Ατανάσοφ ελάχιστη συμμετοχή) σίγουρα επέδρασε αρνητικά στην εικόνα του Άρη, που δεν παρουσίασε την ίδια παραγωγικότητα φάσεων και γενικά το κυρίαρχο ποδόσφαιρο που τον χαρακτήριζε σε προηγούμενα ματς ως γηπεδούχος. Από την άλλη πλευρά η αξιόμαχη ομάδα του Γρηγόρη Ηλιάδη εκμεταλλεύτηκε τις συνθήκες του αγώνα κατακτώντας εύκολα την ισοπαλία, ενώ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πάρει ακόμη και τη νίκη.

Οι κίτρινοι του Γιώργου Απόσογλου μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 8΄ ο Βεζυργιανόπουλος έβγαλε με ωραίο τακουνάκι τον Μπακιρτζή σε ευνοϊκή θέση μέσα δεξιά, ο οποίος ανατράπηκε καθαρά από τον Δαλήγγαρο μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Πέτρος Μιχαηλίδης στο 9΄, γράφοντας το 1-0. Το Μακροχώρι αντέδρασε άμεσα και στην πρώτη του ευκαιρία ευτύχησε να ισοφαρίσει. Στο 18΄ ο Τσακαλίδης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια στη μικρή περιοχή, στρώθηκε “λουκούμι” στον επερχόμενο Βοριατζίδη που σε κενή εστία σημείωσε το 1-1.  Στο 30΄ ο Θεοδοσιάδης μπλόκαρε σωτήρια την κεφαλιά-πάσα του Παντόπουλου προς τον επερχόμενο Πέτγαζλη, που βρισκόταν μόνος με τα αντίπαλα δίχτυα. Ο γκολκίπερ του Μακροχωρίου είπε “όχι” και σε δυνατό σουτ του Μπακιρτζή στο 30΄, πραγματοποιώντας σπουδαία απόκρουση.

Ημίχρονο 1-1.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν ανατρέποντας το σκορ με τους ίδιους δύο πρωταγωνιστές. Στο 48΄ ο Τσακαλίδης με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Θεοδωρίδη, ο Βοριατζίδης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά για το 1-2. Στο 51΄ ο Νικολόπουλος έχασε καλή ευκαιρία, όταν σούταρε ανενόχλητος μέσα από την περιοχή απελπιστικά άουτ. Ο Άρης ισοφάρισε δέκα λεπτά μετά το γκολ που δέχτηκε, φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσα. Στο 58΄ ο Νικολόπουλος εκμεταλλεύτηκε τη βαθιά σέντρα του Μητσιώτη στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά έγραψε το 2-2, προλαβαίνοντας την έξοδο του Θεοδοσιάδη. Στο 75΄ το ελεύθερο βολέ του Θεοδωρίδη έγινε ασίστ στον Μπακιρτζή, που μόνος απέναντι στον Θεοδοσιάδη σούταρε ψηλά άουτ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το Μακροχώρι πίεσε για να κλέψει τη νίκη, αλλά δεν δημιούργησε έως το τέλος κάποια αξιόλογη φάση.

Διαιτητής ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κκ. Δεβετζίδη και Βαλκάνο. Άριστη η διαιτητική τριπλέτα.

Οι αρχικές ενδεκάδες.

Άρης Παλαιοχωρίου: Θεοδωρίδης, Βασιλείου, Παντόπουλος, Γκιουλέκας, Μιχαηλίδης Π, Χατζόπουλος, Μητσιώτης, Μπακιρτζής, Βεζυργιανόπουλος, Πέτγαζλης, Ρογιάννης.

Μακροχώρι: Θεοδοσιάδης, Τσολακίδης, Ηλιάδης, Δαλήγγαρος, Τσιαμπάς Κ, Τσακαλίδης, Τσιαμπάς Τ, Πίκος, Βοριατζίδης, Λιλιόπουλος, Χολέβας.

PALIOX MAKR 1 PALIOX MAKR 2 PALIOX MAKR 3 PALIOX MAKR 4 PALIOX MAKR 5 PALIOX MAKR 6 PALIOX MAKR 7 PALIOX MAKR 8 PALIOX MAKR 9 PALIOX MAKR 10 PALIOX MAKR 11 PALIOX MAKR 12 PALIOX MAKR 13 PALIOX MAKR 14 PALIOX MAKR 15 PALIOX MAKR 16 PALIOX MAKR 17 PALIOX MAKR 18 PALIOX MAKR 19 PALIOX MAKR 20 PALIOX MAKR 21 PALIOX MAKR 22 PALIOX MAKR 23 PALIOX MAKR 24 PALIOX MAKR 25 PALIOX MAKR 26

Προηγούμενο άρθροΤι δήλωσε ο Πόλυς Καζαντζίδης για τον Αγροτικό Αστέρα Πλατέος και για το ντέρμπι με τα Τρίκαλα – Βίντεο – Φώτο
Επόμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΑΟ Μαρίνας 7 – 0. Ξέσπασε ο δικέφαλος με καρέ του “σούπερ Μάριο”. – βίντεο – φωτό