Άρης Παλαιοχωρίου – Φίλιππος Μελίκης 1-1. Έμειναν στην ισοπαλία που βολεύει τον Φίλιππο – Βίντεο- Φώτο

Άρης Παλαιοχωρίου και Φίλιππος Μελίκης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς όσον  αφορά την υπόθεση παραμονής και αποφυγής της ψυχοφθόρας διαδικασίας των play-off.

Από ένα  ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να στέκονται καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο,   ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να φύγουν με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. Το σκορ άνοιξε νωρίς για τους  γηπεδούχους στο 11’  με χτύπημα φάουλ του Νικολόπουλου και αδράνεια της αμυντικής γραμμής του Φιλίππου, που είχε σαν αποτέλεσμα την κατάληξη της μπάλας στα δίχτυα, σε μία όχι  και τόσο επικίνδυνη φάση.

Οι  φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 16 ‘ όταν ένα πολύ ωραίο σουτ του Βενιόπουλου έξω από το ύψος της μεγάλης  περιοχής η μπάλα κατέληξε λίγο  άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μουσκεφτάρα. Στο 24’ γυριστό σουτ του Νεστορόπουλου μέσα από την μεγάλη περιοχή ο Θεοδώρου έβγαλε την μπάλα κόρνερ. Στο 28’ ο Καρβούνης με γυριστό σουτ δεν βρήκε στόχο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδώρου. Στο 35’ ο  Μανωλόπουλος με ψηλοκρεμαστό σουτ προσπάθησε να κρεμάσει τον Μουσκεφτάρα η  μπάλα άουτ.

Σκορ ημιχρόνου 1-0

Στο 55’ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το Παλαιοχώρι όταν από δεξιά ο Νεστορόπουλος  πέρασε και τον Θεόδωρου δεν κατάφερε όμως  να βρει εστία, η μπάλα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Θεοδώρου. Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι,  όταν ο Ανδρίτσος έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή,  ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 77’ Η Μελίκη ισοφάρισε με τον Βενιόπουλο  όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ  η μπάλα κατέληξε μετά από κόντρες  στον σκόρερ,  ο οποίος με δεξί σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 80’ ο Καρατάσιος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πατατούκα. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για το Άρη σημειώθηκε στο 88’ με τον Μιχαηλίδη όταν μετά από εκτέλεση φάουλ με το δεξί έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Θεοδώρου.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι βάσει ευκαιριών η ισοπαλία θεωρείται ένα δίκαιο αποτέλεσμα που βεβαίως αφήνει δυσαρεστημένους  τους ποδοσφαιριστές του  Άρη Παλαιοχωρίου, ο οποίος αναζητά τη νίκη  στις τελευταίες επτά αγωνιστικές ,ενώ για το Φίλιππο  η  ισοπαλία είναι ένα αποτέλεσμα που τον διατηρεί μέχρι στιγμής εκτός ζώνης play-out .

Διαιτητής ο κος Μελτζανίδης με βοηθούς τους κ.κ Παπαδάκη, Κιρμανίδη.