Απόλλων Αγ. Γεωργίου – Νίκη Αγκαθιάς 1 -3. Σοβαρεύτηκε στο β΄ ημίχρονο η Νίκη. – βίντεο – δηλώσεις προπονητών

Συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία της η πρωτοπόρος της Α1 ΕΠΣΗ Νίκη Αγκαθιάς, παίρνοντας ένα ακόμη εκτός έδρας τρίποντο με σκορ 3-1 επί του Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου.

Βασίλης Σιμόπουλος

Παρόλα αυτά οι πρωτοπόροι …τα χρειάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αφού ενώ προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ, έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών, αλλά ισοφαρίστηκαν με την εκπνοή του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φωνές του Σταύρου Κωστογλίδη έπιασαν τόπο και οι παίκτες του πίεσαν περισσότερο, βρίσκοντας λύσεις από στημένες φάσεις, παίρνοντας τελικά σκορ ασφαλείας που ζητούσαν.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η πληθώρα ευκαιριών που έχασαν οι πρωτοπόροι, με το τελικό σκορ να φαντάζει μάλλον πλασματικό.

Το σκορ άνοιξε ο Μοσχόπουλος με κεφαλιά στο 15΄, έπειτα από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Παπασυμεών στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 44΄ έγινε η φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Μετά από κεφαλιά του Ευγ. Κίτσα ο Τρούπκος έβγαλε τη μπάλα από την εστία, με τους παίκτες της Αγκαθιάς να φωνάζουν ότι αυτή έχει περάσει τη γραμμή και ότι αποκρούστηκε με το χέρι από τον αμυντικό του Απόλλωνα.

Στην αμέσως επόμενη φάση στο 45΄ και στην πρώτη του ευκαιρία ο Απόλλωνας ισοφάρισε με φοβερό σουτ του Ρόκο από το ύψος της περιοχής, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην επανάληψη.

Στο 53΄ από κόρνερ του Ζαρογιάννη, ο Ευγ. Κίτσας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έγραψε το 1-2 για τη Νίκη.

Το σκορ έκλεισε στο 66΄ ξανά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαρογιάννη, πρώτη κεφαλιά του Ιορδανόπουλου και δεύτερη του Τριανταφυλλίδη που διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Διαιτητής ο κ. Καραντώνης, με βοηθούς τους κκ. Κελεσίδη και Χαλατζιούκα.

Απόλλων Αγίου Γεωργίου: Ταϊλαχίδης, Ορφανίδης, Πρόιος, Λιάτσος, Τουλουμτζής, Σπυρίδης, Σαρκατζής, Κουτρούλιας (75΄ Παπαδίνας), Ρόκο, Τρούπκος (58΄ Σαντίνι), Γερμάνης.

Νίκη Αγκαθιάς: Ιωακειμίδης, Παπασυμεών, Μοσχόπουλος, Ιορδανόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Παντελίδης, Λίτσι (81΄ Καραγιάννης), Ξαγοράρης (71΄ Βούλγαρης), Κίτσας Ε, Πέτκος, Ζαρογιάννης.

Δείτε δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

Δείτε μια αμφισβητούμενη φάση στο βίντεο:

AG APOL AG GEOR 18
Απόλλων Αγίου Γεωργίου
AG APOL AG GEOR 17
Νίκη Αγκαθιάς

AG APOL AG GEOR 1AG APOL AG GEOR 2AG APOL AG GEOR 3AG APOL AG GEOR 4AG APOL AG GEOR 5AG APOL AG GEOR 6AG APOL AG GEOR 7AG APOL AG GEOR 8AG APOL AG GEOR 9AG APOL AG GEOR 10AG APOL AG GEOR 11AG APOL AG GEOR 12AG APOL AG GEOR 13AG APOL AG GEOR 14AG APOL AG GEOR 15AG APOL AG GEOR 16AG APOL AG GEOR 19AG APOL AG GEOR 20AG APOL AG GEOR 21AG APOL AG GEOR 22AG APOL AG GEOR 23AG APOL AG GEOR 24AG APOL AG GEOR 25AG APOL AG GEOR 26AG APOL AG GEOR 27AG APOL AG GEOR 28AG APOL AG GEOR 29AG APOL AG GEOR 30AG APOL AG GEOR 31AG APOL AG GEOR 32AG APOL AG GEOR 33AG APOL AG GEOR 34AG APOL AG GEOR 35AG APOL AG GEOR 36AG APOL AG GEOR 37AG APOL AG GEOR 38AG APOL AG GEOR 39AG APOL AG GEOR 40AG APOL AG GEOR 41

Προηγούμενο άρθροΒ ΕΠΣΗ (11η αγ): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΑχιλλέας Νάουσας – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 0-1. Έχασε πέναλτι στο 93’ ο Αχιλλέας. Καλύτερος ο ΠΑΟΚ.