Αναγέννηση Κολινδρού – Αιγινιακός 1-2. Απόδραση τίτλου στο 92′ … – Βίντεο – φωτό

Μία ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο πρωτοπόρος Αιγινιακός απέδρασε με το πολύτιμο τρίποντο από την καυτή έδρα της Αναγέννησης Κολινδρού. Αυξάνοντας συνάμα στο +8 τη διαφορά από τον αποψινό του αντίπαλο.

Περιγραφή: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Γκιώνης

Στο ντέρμπι της Α ΕΠΣ Πιερίας της 6ης αγωνιστικής, έπειτα από ένα αμφίρροπο αλλά χωρίς φάσεις πρώτο ημίχρονο, ήρθε η επανάληψη που είχε τα πάντα: γκολ, αποβολές και σασπένς μέχρι το τέλος. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ. Ήταν το 46′ όταν ο Γούτσιος με ωραία ενέργεια και γωνιακό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Κύρου. Στο 60′ έπειτα από ένα γενικευμένο διαπληκτισμό των παικτών των δύο ομάδων, αποβλήθηκαν οι Γούτσιος του Κολινδρού και  Μιχαηλίδης του Αιγινιακού.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν αποσυντονισμένοι από το γεγονός αυτό, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Αιγινιώτες στο υπόλοιπο διάστημα. Στο 64′ ο Καπετάνος με ιδανικό πλασέ απέναντι από τον Τόλιο σημείωσε την ισοφάριση. Στο απομένον μισάωρο το παιχνίδι έγινε ουσιαστικά “ροντέο” με τις δύο ομάδες να ψάχνουν αμφότερες το δεύτερο γκολ.  Τη νίκη για τους φιλοξενούμενους σφράγισε ο Χατζηδίμπας στο 92′ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια και άψογο τελείωμα.

Διαιτητές: Μέγας – Κουτσικανίδης – Μπατσαράς

Αναγέννηση Κολινδρού (Μποταΐτης): Τόλιος, Γούτσιος, Κίτσας Ελ., Μησιούδης, Αποστολίδης, Κοσμίδης, Κίτσας Γ., Μπουρανής (46′ Ζιάκας), Μαντζουράκης (46′ Λουτζιανιώτης)(87′ Κατσιούλας), Παναγιωτίδης (62′ Λαδάς), Θυμιόπουλος (75′ Πατατούκας).

Αιγινιακός (Ντάμτσιος): Κύρου, Μπουντάνι (83′ Τουλκερίδης), Κακατάτσιος, Δαραής, Παππάς, Τσολακίδης (90′ Ρίζος), Μιχαηλίδης, Σαββίδης, Φιρινίδης (46′ Τασιώνας), Καπετάνος (90′ Ορφανίδης), Χατζηδίμπας.