Αλμωπός Αριδαίας – Νίκη Αγκαθιάς 2-0. Ανώμαλη προσγείωση στην Αριδαία.. – βίντεο – δηλώσεις προπονητών

Σημαδιακή ήταν η σημερινή 20η αγωνιστική για τη Νίκη Αγκαθιάς, αφού χρειάστηκε να περάσει σχεδόν ενάμιση γύρος πρωταθλήματος για να δοκιμάσει την πικρή γεύση της  ήττας. Δράστης, ο έμπειρος Αλμωπός Αριδαίας, που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το κάκιστο δεύτερο ημίχρονο των Ημαθιωτών, παίρνοντας καθαρή και δίκαιη νίκη με 2-0.

Ένα ισορροπημένο όσο και ανιαρό ημίχρονο ήταν το πρώτο του αγώνα στο ΔΑΚ Αριδαίας, Η πιο αξιόλογη φάση έγινε στο 13΄ όταν ο Γκελοσάνι βρέθηκε απέναντι από τον Μένιο, με τον γκολκίπερ του Αλμωπού να αποκρούει με τα πόδια. Στο 35΄ εκτέλεση φάουλ του Χατζόπουλου, ο Ρογγότης έπιασε την κεφαλιά που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 44΄ σέντρα του Τσαϊνατούδη και σουτ από τον Τσεκάι πέρασε άουτ.

Ημίχρονο 0-0.

Μεταμορφωμένος προς το καλύτερο εμφανίστηκε στην επανάληψη ο Αλμωπός, σε αντίθεση με τη Νίκη που έκανε ίσως το χειρότερο ημίχρονό της στο έως τώρα πρωτάθλημα. Στο 49΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν από τη σέντρα του Νικολίτσα από δεξιά ο Ιωάννου με διπλή προσπάθεια (κεφαλιά που απόκρουσε ο Τόλιος και νέο σουτ παίρνοντας το ριμπάουντ) έγραψε το 1-0. Το γκολ έδωσε “φτερά” στα πόδια των γηπεδούχων που επιδίωξαν και δεύτερο τέρμα, ενώ από την άλλη η Νίκη πάλευε να βγει μπροστά, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 54΄ ξαφνική αντεπίθεση του Αλμωπού και ο Μεντί με κούρσα φτάνει μπροστά στον Τόλιο, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο της Αγκαθιάς μπλόκαρε το χλιαρό σουτ. Στο 63΄ ο Αλμωπός πέτυχε το 2-0 όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Αγκαθιάς, ο Ελευθεριάδης Γ. πλάσαρε τον Τόλιο που απόκρουσε με τα πόδια και ο επερχόμενος Στάμπιλε με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα. Η ύστατη προσπάθεια της Νίκης να μειώσει το σκορ δεν απέφερε καρπούς, με τον Γκελοσάνι στο 79΄ να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά τον Μένιο να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση. Η κακοδαιμονία συνεχίστηκε για τη Νίκη στο 83΄, όταν ο Ρογγότης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για κράτημα στον Ιωάννου, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Στο 89΄ λίγο έλειψε να γίνει και το 3-0, όμως ο Τόλιος έβγαλε σωτήρια το πλασέ του Στογιαννίδη από θέση τετ α τετ.

Τελικό 2-0.

Διαιτητής ο κ. Πάνος Ι. (Ηπείρου), βοηθοί οι κ.κ. Φαλτάκας (Γρεβενών) και Πάνος Σωτ. (Ηπείρου).

Αλμωπός Αριδαίας: Μένιος, Κιουλτζόπουλος, Σαϊνατούδης, Κυριακίδης, Σαμαρόπουλος, Τσεκάι (61΄ Ελευθεριάδης Λ.), Ασλαμπάλογλου, Μεντής, Ιωάννου (87΄ Ελευθεριάδης Γ.), Νικολίτσας, Στάμπιλε (80΄ Στογιαννίδης).

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Κασαπίδης, Κίτσας Ελ, Λιόλιος, Ρογγότης, Ζαρογιάννης, Τριανταφυλλίδης (65΄ Μούδιος), Αβραμόπουλος, Χατζόπουλος, Γκελοσάνι, Προβατίδης (46΄ Σούκιας).

Δηλώσεις προπονητών στο βίντεο:

ΑΡΙΔ ΑΓΑ 1 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 2 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 3 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 4 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 5 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 6 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 7 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 8 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 9 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 10 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 11 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 12 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 13 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 14 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 15 ΑΡΙΔ ΑΓΑ 16

Προηγούμενο άρθροΓ Εθνική – 2ος όμιλος: Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΒέροια – Εδεσσαϊκός 1-1. Πλήγωσε την «Βασίλισσα» ο Εδεσσαϊκός – Βίντεο – Φώτο