Αλεξάνδρεια – Ροδοχώρι 1-2. Αποκλεισμός – σοκ για τους πράσινους. βίντεο – φωτο

Αμείωτο έως το τελευταίο λεπτό κράτησε το ενδιαφέρον των δύο αντιπάλων -μιας και οι φίλαθλοι έλειπαν- ο νοκ άουτ αγώνας ΑΕ Αλεξάνδρειας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου, για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ημαθίας που έγινε στο γήπεδο του Αράχου.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Έπειτα από ένα φλύαρο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες χάρισαν γκολ, σασπένς και συγκινήσεις έως το τελικό τριπλό σφύριγμα του διαιτητή Μαλούτα. Με την έναρξη της επανάληψης και μόλις στο 47′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν, με ένα υπέροχο σε εκτέλεση γκολ του Δημήτρη Πλέσκα. Από τη σέντρα του Ταμπουρά ο φορ της Αλεξάνδρειας στόπαρε ιδανικά και σούταρε απευθείας, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα του Θεοδοσιάδη (1-0). Μάλιστα λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 λίγο αργότερα, όμως ο Λέκκας έχασε σημαντική ευκαιρία.

Η φάση που άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού έγινε στο 64′ όταν ο Τόζογλου  δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιο σπρώξιμο στον Καψάλη. Από εκεί και μετά ο Τριαντάφυλλος Παπακωνσταντίνου αναγκάστηκε να βγάλει τους επιθετικούς του θωρακίζοντας περισσότερο την άμυνα, στην προσπάθειά του να κρατήσει το πολύτιμο 1-0. Από την άλλη ο Κώστας Τενεκετζής ενίσχυσε περισσότερο με αλλαγές τον μεσοεπιθετικό του τομέα, πιέζοντας διαρκώς την αντίπαλη άμυνα.

Η ισοφάριση ήρθε στο 81′ για τους φιλοξενούμενους. Ο Ορφανίδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Καρυώτης έχασε την έξοδο και ο επερχόμενος Καψάλης με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-1. Το απόλυτο σοκ για την Αλεξάνδρεια ήρθε στο 94′ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Παρηγορίδη, ο Τουτουντζίδης με κεφαλιά έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-2). Την τελευταία ευκαιρία του αγώνα έχασε ο Παπακωνσταντίνου στο 95′ μην μπορώντας να στείλει το ματς στην παράταση.

Διαιτητές: Μαλούτας, Νησελίτης, Βαλκάνος.

ΑΕ Αλεξάνδρειας (Παπακωνσταντίνου): Καρυώτης, Δεληβός Κ., Ταμπουράς, Τουτουντζίδης, Τόζογλου, Παπακωνσταντίνου, Γερόπουλος (93′ Πατρίκας), Δεληβός Φ. (93′ Αρβανίτης), Λέκκας (65′ Ματράκας), Βήτος (58′ Αθανασιάδης), Πλέσκας (58′ Τοπουζίδης).

ΓΑΣ Ροδοχωρίου (Τενεκετζής): Θεοδοσιάδης, Γαλανός, Γιαμαλίδης (65′ Ορφανίδης), Ασλάνογλου, Ρίσσου, Μισιρλίδης, Λαμπρίτσιος, Παρηγορίδης, Καψάλης, Κουλιανίδης (73′ Ντεμίρι), Πέτγαζλης.

Φωτογραφίες:

ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 2 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 3 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 1 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 4 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 5 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 6 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 7 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 8 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 9 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 10 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 11 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 12 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 13 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 14 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 15 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 16 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 17 ΑΛΕΞ ΓΑ ΡΟΔ 18

Προηγούμενο άρθροΕΠΣ Ημαθίας: Τα αποτελέσματα του Σαββάτου για την α’ φάση του κυπέλλου
Επόμενο άρθροΒέροια-Ολυμπιακός Βόλου 2-2. Iσοπαλία με καλή απόδοση της Βέροιας στο Α΄ημιχρονο – Βίντεο-φωτο