![3-DH-SX-ALX-(3)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2020/09/3-DH-SX-ALX-3-696x465.jpg)
Κανονικά βάσει του καθορισμένου προγράμματος άνοιξαν και τα Δημοτικά Σχολεία της Αλεξάνδρειας, με τον ετήσιο αγιασμό να τελείται παράλληλα.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Εξαίρεση το 7ο Δημοτικό το οποίο παρέμεινε κλειστό, λόγω εντοπισμού κρούσματος κορονοϊού. Στο προαύλιο του 3ου Δημοτικού Σχολείου βρέθηκε η κάμερα του emvolos.gr, καταγράφοντας στιγμιότυπα της εναρκτήριας ημέρας. Στον αγιασμό παρέστη και ο Δήμαρχος της πόλης, Παναγιώτης Γκυρίνης, συμβουλεύοντας τα παιδιά -ιδιαίτερα τα πρωτάκια- ως γονιός και πατέρας.