![Ακαδημία-Αθηνών---Άποψη-του-κτηρίου-της-Ακαδημίας-Αθηνών,-Τετάρτη-11-Οκτωβρίου-2017.-ΑΠΕ-ΜΠΕ-ΑΠΕ-ΜΠΕ---Παντελής-Σαίτας](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2017/10/Ακαδημία-Αθηνών-Άποψη-του-κτηρίου-της-Ακαδημίας-Αθηνών-Τετάρτη-11-Οκτωβρίου-2017.-ΑΠΕ-ΜΠΕ-ΑΠΕ-ΜΠΕ-Παντελής-Σαίτας-696x464.jpg)
Πόλεις αρχαίες, μεσαιωνικές, σύγχρονες: από τη σκοπιά της οικονομικής επιστήμης
Κατά τη δημόσια συνεδρία της Ακαδημίας Αθηνών, την Τρίτη, 5 Ιουνίου 2018 και ώρα 8.00 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί η υποδοχή του αντεπιστέλλοντος μέλους κ. Γιάννη Ιωαννίδη, Καθηγητού Οικονομικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Tufts των ΗΠΑ.
Το νέο μέλος θα προσφωνήσει ο Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών κ. Αντώνιος Ν. Κουνάδης και, στη συνέχεια, ο Ακαδημαϊκός κ. Λουκάς Παπαδήμος θα παρουσιάσει το επιστημονικό του έργο.
Θα ακολουθήσει ομιλία του κ. Γιάννη Ιωαννίδη με θέμα: «Πόλεις αρχαίες, μεσαιωνικές, σύγχρονες: από τη σκοπιά της οικονομικής επιστήμης».