![Ακαδημία-Αθηνών---Άποψη-του-κτηρίου-της-Ακαδημίας-Αθηνών,-Τετάρτη-11-Οκτωβρίου-2017.-ΑΠΕ-ΜΠΕ-ΑΠΕ-ΜΠΕ---Παντελής-Σαίτας](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2017/10/Ακαδημία-Αθηνών-Άποψη-του-κτηρίου-της-Ακαδημίας-Αθηνών-Τετάρτη-11-Οκτωβρίου-2017.-ΑΠΕ-ΜΠΕ-ΑΠΕ-ΜΠΕ-Παντελής-Σαίτας-696x464.jpg)
Κατά τη δημόσια συνεδρία της Ακαδημίας Αθηνών, την Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 7 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί η υποδοχή του αντεπιστέλλοντος μέλους κ. Λίνου – Αλέξανδρου Σισιλιάνου, Αντιπροέδρου του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.
Το νέο μέλος θα προσφωνήσει ο Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών κ. Αντώνιος Ν. Κουνάδης και, στη συνέχεια, ο Ακαδημαϊκός κ. Εμμανουήλ Ρούκουνας θα παρουσιάσει το επιστημονικό του έργο.
Θα ακολουθήσει ομιλία του κ. Λίνου – Αλέξανδρου Σισιλιάνου με θέμα «Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου σε εποχή κρίσης: μια προσέγγιση διεθνούς δικαίου».