Αγροτικός Αστήρ Πλατέος – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 1-0. Το ήθελε, το άξιζε, το πήρε… – Βίντεο – Φώτο

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος  με 1-0 επί ενός μεγάλου αντιπάλου όπως είναι ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων  με παλικαρίσιο γκολ του Άγγελου Καραντουλαμά στο 55’ και πλέον το όνειρο είσοδος στην τετράδα άρχισε να παίρνει σάρκα και οστά.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν δίκαια το σημερινό παιχνίδι έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο από τους αντιπάλους τους και θα λέγαμε ότι τιμώρησαν την αλαζονεία των φιλοξενούμενων οι οποίοι εμφανίστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι ποδοσφαιριστές του Τάσου Χουρσουζίδη αγωνίστηκαν με 10 ποδοσφαιριστές για 16’.

Άγγελος Καραντουλαμάς και Νίκος Μουσκεφτάρας ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα για τους γηπεδούχους χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι , καθώς ο μεν πρώτος έβαλε ένα παλικαρίσιο γκολ στο 55’ και έδωσε την πρωτοπορία  στους γηπεδούχους, ενώ ο Νίκος Μουσκεφτάρας θα λέγαμε ότι κλείδωσε την νίκη για τους γηπεδούχους με τις εκπληκτικές αποκρούσεις στο β’  ημίχρονο σε δεξί σουτ του Πέικου σε τετ α τετ στο 67’ πέφτοντας στην δεξιά του γωνία, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα  απέκρουσε το αριστερό σουτ του Παρσόπουλου πέφτοντας στην αριστερή του γωνία και δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στους γηπεδούχους.

Το Πλατύ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο α’ημίχρονο όταν το γυριστό σουτ του Καραντουλαμά στο 18’ βγήκε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αργυρόπουλου. Στο αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μοσχόπουλου στο 80’ διότι έσπρωξε τον προπονητή των φιλοξενούμενων Δημήτρη Πρίντζιο, ενώ η φάση ξεκίνησε όταν διεκδίκησαν την μπάλα στον αέρα Μοσχόπουλος και Ανδρίτσος με συνέπεια να τραυματιστούν και οι δύο, ενώ ο φορ των φιλοξενούμενων απεκόμισε και ένα θλαστικό τραύμα στο μέτωπο. Στην συνέχεια προκλήθηκαν μικροεντασεις που έληξαν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, ενώ απεβλήθη στην συγκεκριμένη φάση και ο Τάσος Χουρσουζίδης γιατί διαμαρτυρήθηκε έντονα σε απόφαση του διαιτητή.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το Πλατύ κέρδισε δίκαια, όλοι οι ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε ο προπονητής του Αγροτικού Αστέρα έμειναν πιστοί στο πλάνο του,  κατάφεραν να περιορίσουν την κυκλοφορία στο χώρο του κέντρου με συνέπεια οι επιθετικοί των φιλοξενούμενων να μην μπορέσουν να διασπάσουν την σφιχτή αμυντική γραμμή των γηπεδούχων, ενώ δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις εκτός των δύο που προαναφέραμε. Αντίθετα ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων εμφανίστηκε με περισσή αλαζονεία στο παιχνίδι του, οι ποδοσφαιριστές του στις περισσότερες φάσεις δεν πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα, ενώ η είσοδος των Πέικου και Κιρκιλιανίδη  με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν βοήθησε την επιθετική λειτουργία της ομάδος.

Πολύ καλή η διαιτησία των Καραγκιζόπουλου, Νησελίτη, Ιωαννίδη.

Αγροτικός Αστήρ Πλατέος

Μουσκεφτάρας, Μοσχόπουλος, Ιορδανόπουλος, Καραούσογλου, Μπαντής, Ελευθεριάδης, Κίρτσογλου(90’ Παναπακίδης) , Κούκλας Χαλβατζής, Αντωνίου(90’ Παπακωνσταντίνου) , Καραντουλαμάς.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων

Αργυρόπουλος, Αθανασιάδης(68’ Μηνούδης Χρ.) , Κιρκιλιανίδης Ηλ., Χατζόπουλος, Τσιρίδης, Βλάχος(46’ Πέικος), , Σωτηράκης, Αναδολού(46’ Κιρκιλιανίδης Ι.,) , Ανδρίτσος, Παρσόπουλος, Λίτσι.

Δηλώσεις στο βίντεο:

ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 10
Αγροτικός Αστέρας Πλατέος
ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 9

ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 1 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 2 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 3 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 4 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 5 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 6 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 7 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 8 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 11 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 12 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 13 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 14 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 15 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 16 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 17 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 18 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 19 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 20 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 21 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 22 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 23 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 24 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 25 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 26 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 27 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 28 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 29 ΠΛΑ ΤΡΙΚΑ 30

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (11η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΠλατύ: Τι δήλωσε ο Πόλυς Καζαντζίδης μαζί με τον Άγγελο Καραντουλαμά για την μεγάλη νίκη του Πλατέος – Βίντεο