Αγροτικός Αστήρ Πλατέος – Άρης Παλαιοχωρίου 1-1. Πλήγωσε το Πλατύ ο Άρης – Βίντεο – Φώτο

Ισόπαλο έληξε το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Αγροτικού Αστέρα Πλατέος και του Άρη Παλαιοχωρίου με τον τελικό δείκτη του σκορ να διαμορφώνεται σε 1-1.

Ρεπορτάζ: Στέλιος  Νίκας

Ένα αποτέλεσμα που αφήνει δυσαρεστημένους τους γηπεδούχους, καθώς η διαφορά από τον τέταρτο της βαθμολογίας ΦΑΣ διαμορφώνεται πλέον στους τρεις βαθμούς μετά την επικράτηση των Ναουσαίων μέσα στο Ροδοχώρι με 0-2. Ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης, το οποίο χαρακτηρίστηκε από το πάθος και την ένταση που υπήρξε μεταξύ των ποδοσφαιριστών, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο διαιτητής τρεις φορές καταλόγισε την εσχάτη των  ποινών με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να σκοράρουν από την άσπρη βούλα, καθώς και τις δύο φορές ο Θεοδωρίδης αντέδρασε σωστά.

Με την λήξη του αγώνα σημειώθηκαν μικρής έκτασης επεισόδια τα οποία έληξαν με την παρέμβαση της Αστυνομίας.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι το Παλαιόχωρι μόλις στο 7’ προηγήθηκε με τον Μιχαηλίδη Α. ο οποίος από το σημείο του πέναλτι σημάδεψε σωστά δίνοντας την πρωτοπορία στους φιλοξενούμενους. Το πέναλτι κέρδισε ο Μπακιρτζής τον οποίο ανέτρεψε ο Ιορδανόπουλος. Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών σε ανατροπή του Χαραλαμπίδη από τον Παντόπουλο. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μοσχόπουλος με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να αποκρούει σωτήρια. Στο 45’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν για δεύτερη φορά πέναλτι με τον Αντωνίου, τον οποίον ανέτρεψε ο τερματοφύλακας Θεοδωρίδης. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Καραντουλαμάς το οποίο απέκρουσε για δεύτερη φορά ο Θεοδωρίδης, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια αλλά την μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο Μιχαηλίδης Α. στο 60’ όταν σε μοναδικό τετ α τετ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι στο 65’ με τον Χαλβατζή ισοφάρισαν, όταν ο σκόρερ εκμεταλλεύτηκε σέντρα  του Αντωνίου και με κοντινό σουτ έκανε το 1-1. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν ένα ακόμα γκολ που θα τους έδινε τους τρεις πόντους από τη σημερινή αναμέτρηση αλλά δεν δημιούργησαν τη μεγάλη ευκαιρία.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το Πλατύ δεν κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι, καθώς πέταξε ένα ολόκληρο πρώτο ημίχρονο, ενώ τα πράγματα λειτούργησαν καλύτερα με την είσοδο του Κίρτσογλου, Σερμπίνη, Κούκλα οι οποίοι προέρχονταν από μικροτραυματισμούς και για αυτό δεν ξεκίνησαν βασικοί. Από την άλλη, ο Άρης Παλαιοχωρίου έδειξε αποφασισμένος από την αρχή του παιχνιδιού να βάλει δύσκολα στον Αγροτικό Αστέρα και βάσει της εικόνας που έδειξε στο σημερινό παιχνίδι δίκαια κατέκτησε το βαθμό της ισοπαλίας. Ήρωας για τους φιλοξενούμενους ο τερματοφύλακας Θεοδωρίδης ο οποίος με τις επεμβάσεις του έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Διαιτητής ο κος Κελεσίδης με βοηθούς τους κ.κ  και Κωστούλη, Μπογιατζόγλου.

Αγροτικός Αστήρ Πλατέος

Μουσκεφτάρας, Μοσχόπουλος Γ. Ιορδανόπουλος, Μπαντής, Χαραλαμπίδης(88’ Ορφανός) , Χαλβατζής, Ελευθεριάδης(61’ Σερμπίνης) , Αναστάσης, Καραούσογλου(54’ Κίρτσογλου) , Αντωνίου(71’ Κούκλας) , Καραντουλαμάς.

Άρης Παλαιοχωρίου

Θεοδωρίδης, Ρογιάννης, Παντόπουλος, Βασιλείου, Σαρακατσιάνος, Χατζόπουλος, Παπαδόπουλος(69’ Χρυσάφης) Παναπακίδης, Μπακιρτζής(90’ Χουζα) , Μιχαηλίδης(86’ Σκρέτα) , Νικολόπουλος.

ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 1 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 2 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 3 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 4 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 5 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 6 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 7 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 8 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 9 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 10 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 11 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 12 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 13 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 14 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 15 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 16 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 17 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 18 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 19 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 20 ΠΛΑΤ ΠΑΛΑΙΟΧ 21

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (23η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΡοδοχώρι – Νάουσα 0 – 2. Νίκη “οξυγόνο” του ΦΑΣ. Μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου για τον ΓΑΣ. – βίντεο – δηλώσεις.