Αγροτικός Αστέρας Πλατέος – Φίλιππος Μελίκης 4-3. Προκρίθηκε και κάνει όνειρα για τελικό – Βίντεο – Φώτο

Παίζοντας σοβαρά στο δεύτερο ημίχρονο ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος κατάφερε να επιβληθεί του Φίλιππου Μελίκης με 4-3 και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ημαθίας. Οι άνθρωποι του Αστέρα ελπίζουν ότι με μια καλή κλήρωση θα  μπορούν να κάνουν όνειρα για τελικό.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Ντάμτσιου μπήκαν δυνατά στο σημερινό παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2’ με 0-1 με αυτογκόλ του Μοσχόπουλου. Στο 7’ ο Μανωλόπουλος με δεξί σουτ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων βάζοντας τους στο παιχνίδι της πρόκρισης. Η απάντηση του Αστέρα ήλθε στο 23’ με τον Αντωνιάδη όταν από δεξιά κατάφερε να νικήσει τον Θεοδώρου διαμορφώνοντας τον δείκτη του σκορ σε 1-2. Ο Φίλιππος με κεφαλιά του Καρατάσιου μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 42’ έκανε το 1-3 σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν την κυκλοφορία και να αποφασίσουν να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση, πράγμα το οποίο κατάφεραν πολύ γρήγορα στο 52’ με τον Καραούσογλου,  ο οποίος πέτυχε το ωραιότερο γκολ του αγώνα,  όταν με δεξί κεραυνό από τα 30 μέτρα κάρφωσε την μπάλα στο αριστερό γάμα του Θεοδώρου και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση για τους γηπεδούχους. Τα άλλα δύο τέρματα για τον Αστέρα πέτυχαν οι Βούλγαρης στο 65’ και Καλυβιώτης  στο 86’.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στο πρώτο πετυχαίνοντας τρία τέρματα,  ενώ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο δεύτερο κλειδώνοντας την πρόκριση την οποία είχαν διασφαλίσει κυρίως από το αποτέλεσμα  του πρώτου αγώνα στο Νεόκαστρο.

Διαιτητής ο κος Λαζάρου με βοηθούς τους κ.κ. Γιαγκιτζόγλου .

Αγροτικός Αστήρ Πλατέος ( Στέλιος Ζάκρος)

Preci, Μηνούδης, Μοσχόπουλος, Ιορδανόπουλος,  Καραούσογλου, Βούλγαρης,  Παρασχόπουλος(49’ Καλυβιώτης), Πέτκος, Βαχανελίδης, Αντωνιάδης, Καραντουλαμάς(67’ Κίρτσογλου)

Φίλιππος Μελίκης (Γιώργος Ντάμτσιος)

Θεοδώρου, Βασιλείου,  Θυμιόπουλος, Τσιλίκας, Παρσόπουλος,  Μανωλόπουλος,  Λαναράς, Καρατάσιος,  Κακαγιάννης,  Ανδρίτσος,  Κούμουρας.

PLAT MELI 1 PLAT MELI 2 PLAT MELI 3 PLAT MELI 4 PLAT MELI 5 PLAT MELI 6 PLAT MELI 7 PLAT MELI 8 PLAT MELI 9 PLAT MELI 10 PLAT MELI 11 PLAT MELI 12 PLAT MELI 13

Προηγούμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 0-1. Μεγάλη απόδραση και πρόκριση του ΓΑΣ στο 94΄! – βίντεο – φωτο
Επόμενο άρθροΑλεξάνδρεια :Βραβεύσεις αριστούχων μαθητών του 1ου και 2ου Γυμνασίου από την εκκλησία. – Βίντεο- Φώτο