Αγροτικός Αστέρας Πλατέος – Αχιλλέας Νάουσας 1-0. Φύλακας άγγελος Preci που απέκρουσε πέναλτι στο 98’ – Βίντεο – Φώτο

Με τον τερματοφύλακα Preci να παίρνει τον τίτλο του man of the match, καθώς χάρη στην δική του  απόκρουση στο 98’ σε εκτέλεση πέναλτι του Μπράτση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο και να παραμείνουν κοντά στην ζώνη των play- off διεκδικώντας κάτι καλύτερο μέχρι το τέλος της φετινής κούρσας.

Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας

Βεβαίως η ομάδα του Στέλιου Ζάρκου  δικαιούνταν τους τρεις βαθμούς, καθώς έπαιξαν καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού,  ενώ είχαν και την φάση του αγώνα στο 85’ με τον Βούλγαρη να χάνει μοναδική ευκαιρία όταν μόνος με τον Μπράτση έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα  από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Βεβαίως ο ίδιος ποδοσφαιριστής ήταν αυτός που στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το τέρμα που καθόρισε το αποτέλεσμα της σημερινής αναμέτρησης και γενικά ήταν εκείνους που με την ταχύτητα και την τεχνική που διαθέτει,  δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην συμπαγή αμυντική γραμμή του Αχιλλέα.

Σημαντικότερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου στο 6’ όταν σουτ του Σαξώνη μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα  πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Preci. Στο 15’ ο Καραντουλαμάς εκτέλεσε φάουλ ο Σάκκος απέκρουσε,  η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων,  ενώ στην επαναφορά ο Μοσχόπουλος δεν βρήκε στόχο. Στο 28’ ο Μπράτσης  μόνος μπροστά από τον Preci η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ. Στο 33’ ο Καραούσογλου μέσα  από την μεγάλη περιοχή η μπάλα λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα Ο Βούλγαρης σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή απέκρουσε ο Σάκκος.

Σκορ ημιχρόνου 0-0

Στο 47’ φάουλ του Τουμαρά  αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Preci  Στο 49’ σουτ του Καραντουλαμά μέσα από την μεγάλη περιοχή η μπάλα λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στο 85’ όπως προαναφέραμε έγινε η φάση του αγώνα με τον Βούλγαρη να μη βρίσκει στόχο στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Preci.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βούλγαρης πέτυχε το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού όταν ο Καραντουλαμάς από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής επιχείρησε αριστερό σουτ ο Σάκκος απέκρουσε χωρίς να συγκρατήσει την μπάλα και ο Βούλγαρης από κοντά άνοιξε το σκορ. Στο 8’ των καθυστερήσεων ο διαιτητής Λαζάρου που είχε αντικαταστήσετε τον Καραγκιζόπουλο λόγω τραυματισμού στο 65’,  υπέδειξε πέναλτι  σε ανατροπή του Μπράτση από τον  Μοσχόπουλο, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο ίδιος ποδοσφαιριστής με τον Preci να αντιδρά σωστά διώχνοντας την μπάλα και τον διαιτητή να σφυρίζει αμέσως μετά την λήξη του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι στην φάση αυτή διαμαρτυρήθηκαν, καθώς θεώρησαν ότι ο διαιτητής έπρεπε να σφυρίξει νωρίτερα την λήξη του αγώνα.

Επόμενο παιχνίδι για τον Αγροτικό Αστέρα η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό Νάουσας  ενώ ο Αχιλλέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Μακροχώρι.

Διαιτητής ο κος Καραγκιζόπουλος με βοηθούς τους κ.κ. Λαζάρου , Νησελίτης

Συνθέσεις

Αγροτικός Αστέρας Πλατέος

Preci, Παναπακίδης(72’ Αντωνιάδης),  Μοσχόπουλος,  Καλυβιώτης,  Ιορδανόπουλος  Preci(90’ Μηνούδης),  Πέτκος, Βαχανελίδης,  Καραούσογλου(75’ Μπάλμι), Βούλγαρης  Καραντουλαμάς

Αχιλλέας Νάουσας

Σάκκος, Θεοδωρόπουλος(62’ Βακαλίδης),  Γιαμαλίδης, Δημητρίου,  Κελεσίδης,  Μίσκος(78’ Ρούσος)  Τουμαράς,  Σαξιώνης,  Τασιώνας, Μπράτσης,  Κωστόπουλος(90’ Τέγος).

Φωτογραφίες:

PLAT AXI NAOY 1 PLAT AXI NAOY 2 PLAT AXI NAOY 3 PLAT AXI NAOY 4 PLAT AXI NAOY 5 PLAT AXI NAOY 6 PLAT AXI NAOY 7 PLAT AXI NAOY 8 PLAT AXI NAOY 9 PLAT AXI NAOY 10 PLAT AXI NAOY 11 PLAT AXI NAOY 12 PLAT AXI NAOY 13 PLAT AXI NAOY 14 PLAT AXI NAOY 15 PLAT AXI NAOY 16 PLAT AXI NAOY 17 PLAT AXI NAOY 18 PLAT AXI NAOY 19 PLAT AXI NAOY 20 PLAT AXI NAOY 21 PLAT AXI NAOY 22 PLAT AXI NAOY 23 PLAT AXI NAOY 24 PLAT AXI NAOY 25 PLAT AXI NAOY 26 PLAT AXI NAOY 27

Προηγούμενο άρθροΆρης Παλαιοχωρίου – Μακροχώρι 0-1. Σπουδαία διπλό του Μακροχωρίου, αναζητείται νίκη για τον Άρη. – βίντεο – φωτο
Επόμενο άρθροΦΑΣ Νάουσα – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 4-1. Θριάμβος του ΦΑΣ στο ντέρμπι κορυφής! – βίντεο – φωτο