Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας – Φίλιππος Μελίκης 0-2. Δεύτερη νίκη και φουλ για σωτηρία – Βίντεο – Φώτο

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο ο Φίλιππος Μελίκης πέρασε από τις Βαρβάρες με 0-2 και άλλαξε τα δεδομένα στην ουρά της βαθμολογίας, καθώς πλέον κρατάει την κατάσταση στα χέρια του και αυτός θα καθορίσει την τύχη του σχετικά με την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Φίλιππος πλέον με το σημερινό αποτέλεσμα βρίσκεται στην 13η θέση, καθώς υπερέχει στην ισοβαθμία με τον ΑΟ Μαρίνας, ενώ για πρώτη φορά  προσπέρασε τον Εθνικό Κλειδίου. Το πρόγραμμα των επόμενων τεσσάρων αγωνιστικών ευνοεί τον Φίλιππο, καθώς έχει το ευκολότερο σε σχέση με Κλειδί και Μαρίνα   και στην ουσία πρέπει να αυτοκτονήσει για να βγει εκτός διαδικασίας play-out.

Και αν στο προηγούμενο παιχνίδι ο Μπουκουβάλας ήταν αυτός που με τις αποκρούσεις του έδωσε το δικαίωμα στην Μελίκη να διεκδικήσει και τελικά να κερδίσει το παιχνίδι, ο καθοριστικός ποδοσφαιριστής για σήμερα ήταν ο Αντώνης Πιτσάβας που πέτυχε το πρώτο γκολ στο 52’ όταν με δεξί πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή νίκησε τον Μηλώση  διαμορφώνοντας τον δείκτη του σκορ σε 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 70’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δέχτηκε μεταβίβαση από τον Μαμουτόπουλο  μπήκε από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε μεταβίβαση στον Κακογιάννη ο οποίος σε θέση τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα για τον Φίλιππο   και  να κλειδώσει ουσιαστικά το παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις ο mvp του σημερινού παιχνιδιού από κοντά δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα σημερινά του τέρματα, καθώς από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μηλώση και κάπου εκεί έπεσαν οι τίτλοι τέλους του σημερινού παιχνιδιού με τον Φίλιππο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να παίρνει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο, που πιθανότατα θα τον οδηγήσει στην διαδικασία των play-out.

Όσον αφορά τους γηπεδούχους οι σημαντικότερες φάσεις έγιναν από στημένα, με τον Ντόβα στο 30’, όταν το φάουλ που εκτέλεσε έβγαλε δύσκολα ο Μπουκουβάλας, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο στο 67’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έπιασε κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Δήμου, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είπε πάλι όχι, στην προσπάθεια του  να φέρει στα ίσια το παιχνίδι.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Μελίκη κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι, κυρίως με την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου και πλέον ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση στα δύσκολα που τους έβαλε η Μελίκη με την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκαν φυσιολογικά. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας η αναμέτρηση εντός έδρας με την ΑΕ Χαρίεσσας, ενώ ο Φίλιππος Μελίκης θα υποδεχθεί στο Νεόκαστρο τον Κεραυνό Επισκοπής.

Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας

Μηλώσης, Κωτέλης, Ντόβας, Δήμου(79’ Μελιόπουλος) , Τσιλώνης, Χρυσόπουλος, Εμμανουηλίδης, Ρηγόπουλος, Σουλιώτης, Παρασκευαΐδης(59’ Ζούφας) , Μελιόπουλος

Φίλιππος Μελίκης

Μπουκουβάλας, Κακαγιάννης, Παρσόπουλος, Λουμάνι(74’ Παράσχος) , Πιτσάβας, Μαμουτόπουλος, Τεγούσης, Τσιλίκας, Μάρκου, Καραγκιοζοπουλος(22’ Κίτσα) , Τραούδας.

BARB MELIK 1 BARB MELIK 2 BARB MELIK 3 BARB MELIK 4 BARB MELIK 5 BARB MELIK 6 BARB MELIK 7 BARB MELIK 8 BARB MELIK 9 BARB MELIK 10 BARB MELIK 11 BARB MELIK 12 BARB MELIK 13 BARB MELIK 14 BARB MELIK 15 BARB MELIK 16 BARB MELIK 17 BARB MELIK 18 BARB MELIK 19 BARB MELIK 20 BARB MELIK 21 BARB MELIK 22 BARB MELIK 23 BARB MELIK 24

Προηγούμενο άρθροΆρης Παλαιοχωρίου – Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας 0-0. Μέτριο ματς, δίκαιη η ισοπαλία. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΝίκη ή ισοπαλία θέλει η «Βασίλισσα» στο Παλαιοχώρι. Με τα Κουφάλια εντός η Αγκαθιά