![dsc04039](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/09/DSC04039-696x392.jpg)
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Ντέρμπι με τα όλα του σήμερα στο γήπεδο της Αγκαθιάς, στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ. Η Νίκη Αγκαθιάς υποδέχτηκε τον Αστέρα Αλεξάνδρειας, σε ένα ματς που τα είχε όλα: γκολ, πέναλτι, αποβολές, σκληρά μαρκαρίσματα και αγωνία μέχρι το τέλος.
Πάντως το άγχος της πρεμιέρας ήταν ορατό και για τους δύο, περισσότερο δε για τους γηπεδούχους της Αγκαθιάς.
![dsc02885](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/09/DSC02885.jpg)
Σκληρό και νευρικό παιχνίδι από την αρχή, με τη Νίκη να προσπαθεί να δημιουργήσει, αλλά τον Αστέρα να αμύνεται σωστά. Λίγες φάσεις και νευρικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη η Αγκαθιά αν και μπήκε πιο αποφασιστικά, ατύχησε να μείνει με δέκα παίκτες έπειτα από την αποβολή του Μοσχόπουλου με δεύτερη κίτρινη στο 53′. Αυτή η εξέλιξη μάλλον πείσμωσε περισσότερο τους γηπεδούχους, που παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, αύξησαν περισσότερο την πίεση στα καρέ του Καψάλη δημιουργώντας συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις. Η πίεση αυτή τελικά καρποφόρησε στο 66′ όταν ο Γατόπουλος έκανε το “colpo grosso” για την ομάδα του, κερδίζοντας το πέναλτι και παράλληλα την αποβολή του Μόσχου. Στο 67′ ο Σαμψωνίδης ευστόχησε στην εκτέλεση γράφοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των ασπρόμαυρων.
![dsc02888](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/09/DSC02888-1.jpg)
Στη συνέχεια το παχνίδι έγινε “ρώσσικη ρουλέτα”, καθώς ο Αστέρας τα έπαιξε όλα για όλα, έχοντας δύο καλές στιγμές, που σταμάτησαν η μία πάνω στον Διακόπουλο και η άλλη στο δοκάρι του.
Μεγάλη ευκαιρία είχε και η Αγκαθιά να καθαρίσει το παιχνίδι, όμως το πλασέ του νεαρού Τσιουμτσούδα σε άδεια από τερματοφύλακα εστία, κόπηκε πάνω στη γραμμή απ τους αμυντικούς.
Πολύ καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του κ. Παρασίου και οι υποδείξεις των βοηθών του κκ. Γαβρά και Χαλατζιούκα.
ΝΙΚΗ Αγκαθιάς: Διακόπουλος, Αποστολόπουλος, Τσιουμτσιούδας(87′ Ζησιόπουλος), Παναγιωτόπουλος, Ζέρης, Νιάκας, Ματσούκας(Κοκοφτόπουλος), Μοσχόπουλος, Γατόπουλος, Σαμψωνίδης(82′ Λιακόπουλος), Βενιόπουλος.
ΑΣΤΕΡΑΣ Αλεξάνδρειας: Καψάλης, Κίτσας(78′ Μοσχώβης Δ), Κουτσιάδης,Ταραπόσος, Λιόλιος, Μωραΐτης, Δούμας(68′ Κουλουμπριτσίδης), Μόσχος, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης, Μοσχώβης Σ(78′ Χαρπίδης).