Αγία Μαρίνα – Μελίκη 2-0. Πρεμιέρα με το δεξί ο Μέγας, αμφίρροπο για 60΄ το ματς. -βίντεο – φωτο

Το πρώτο του τρίποντο στο πρωτάθλημα της Α ΕΠΣΗ κατέκτησε ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας, με τη νίκη του 2-0 επί του Φίλιππου Μελίκης στο σημαντικότερο παιχνίδι της πρεμιέρας.

Μοιρασμένο και με ελάχιστες φάσεις το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να δημιουργήσουν σπουδαίες φάσεις και τους φιλοξενούμενους να παίζουν ανοικτά, διεκδικώντας επί ίσοις όροις το ματς. Στην επανάληψη και μετά το 60΄ οι παίκτες του Μέγα πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και σκοράροντας δύο φορές σε καίρια σημεία του αγώνα, πήραν τη σπουδαία νίκη.

Μόλις στο 1΄ ο Μανωλόπουλος σούταρε άουτ από καλή θέση. Στο 35΄ σουτ του Βούλγαρη πέρασε άουτ.

Ημίχρονο 0-0.

Στο 62΄ και με την πρώτη καλή φάση της επανάληψης η Αγία Μαρίνα άνοιξε το σκορ. Η μακρινή σέντρα του Μπουρδάνου βρήκε τον Μπρέγκου σε επίκαιρη θέση, αυτός έστρωσε στον Σαμιώτη, με τον τελευταίο να νικάει με δυνατό σουτ τον Θεοδώρου (1-0). Μέσα σε πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι καθάρισαν τη νίκη, σκοράροντας και δεύτερο γκολ. Στο 67΄ ο Αργυρόπουλος τσίμπησε τη μπάλα και βγήκε τετ α τετ με τον Θεοδώρου, τον οποίο νίκησε με διπλή προσπάθεια (2-0). Στο 79΄ ο Βενιόπουλος σπατάλησε την καλύτερη ευκαιρία του Φίλιππου να σκοράρει, όταν με ωραία ατομική ενέργεια σούταρε χαμηλά στη γωνία, με τον Ηλιάδη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 90΄ ο Δημητριάδης των γηπεδούχων αποβλήθηκε για εκτός φάσης προβολή πάνω στον Παρσόπουλο Ε. Στις καθυστερήσεις ο Αργυρόπουλος έχασε σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει μετά από λάθος της άμυνας του Φίλιππου.

Τελικό 2-0.

Διαιτητής ο κ. Μελτζανίδης, με α΄ βοηθό τον κ. Γαβρά και β΄ τον κ. Χαλατζιούκα.

Μ. Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας (Καραμεταξάς): Ηλιάδης, Κούκλας Αρ. (46΄ Μπουρδάνος), Λίπε, Σέρα, Παπαδόπουλος (46΄ Κούκλας Βαλ.), Σερασκιέρης, Μπρέγκου, Μουστάκας (46΄ Δημητριάδης), Αργυρόπουλος, Σαμιώτης (86΄ Σοφιανίδης), Βούλγαρης (77΄ Φωτόπουλος).

Φίλιππος Μελίκης (Παρσόπουλος Α.): Θεοδώρου, Μπεκτάς (85΄ Παράσχος), Παρσόπουλος Ε., Μελιόπουλος, Μοσχόπουλος, Βενιόπουλος (85΄ Καραγκιοζόπουλος), Κίτσα, Μπατσίλας, Λαναράς (75΄ Μαμουτόπουλος), Παρσόπουλος Α. ( 80΄ Μουρρίζι), Μανωλόπουλος.

ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 1 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 2 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 3 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 4 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 5 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 6 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 7 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 8 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 9 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 10 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 11 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 12 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 13 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 14 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 15 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 16 ΑΓ ΜΑ ΜΕΛ 17

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣΗ: Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΠΑΟ Κουλούρας- ΦΑΣ Νάουσα 0-8. Επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα από τον ΦΑΣ – Βίντεο – Φώτο