ΑΦΙΕΡΩΜΑ: Ποδόσφαιρο-Κύπελλο Ελλάδας 2023/24: Η πορεία του Παναθηναϊκού και του Άρη ως τον εφετινό τελικό

Από έξι αγώνες έδωσαν τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Άρης για να φτάσουν ως τέλος της διαδρομής και τον μεγάλο τελικό του εφετινού Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί το βράδυ του Σαββάτου (25/5, 20:30) στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο».

Οι δύο «μονομάχοι» του τελικού, ως συμμετέχοντες στα Κύπελλα Ευρώπης της εφετινής σεζόν, «μπήκαν» στη μάχη του Κυπέλλου από τη φάση των «16». Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να αποκλείσει στα πέναλτι δύο πολύ μεγάλους αντιπάλους, τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ για να φτάσει ως τον τελικό.

«Λύγισε» τους Πειραιώτες στη διαδικασία των πέναλτι, επικρατώντας με 7-6 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της 17ης Ιανουαρίου, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος έπιασε το ματς-μπολ πέναλτι του Καρβάλιο, πριν αστοχήσει (άουτ) στο τελευταίο χτύπημα ο Μαντί Καμαρά.

Ακολούθως, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε το εμπόδιο του πολύ αξιόμαχου Ατρόμητου, σημειώνοντας νίκη-ανατροπή στη ρεβάνς στο Περιστέρι -2-0 με γκολ του Μλαντένοβιτς στο 90’+5’- κι ενώ είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς της Λεωφόρου με 1-2.

Στην ημιτελική φάση οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν τον ΠΑΟΚ, την ομάδα που είχε κυριαρχική παρουσία τα τελευταία χρόνια στο Κύπελλο. Νίκησαν με 1-0 στην Τούμπα με γκολ του Σπόραρ, όμως στη ρεβάνς της Λεωφόρου έσπασαν… καρδιές. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 με τον Ζίβκοβιτς στην κανονική διάρκεια, σκοράροντας για δεύτερη φορά με τον Κεντζιόρα στο 105’.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης ο Λημνιός μείωσε σε 1-2 κι έστειλε τις δύο ομάδες στα πέναλτι. Εκεί ακολούθησε… θρίλερ, με τον Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι του Παναθηναϊκού να αποκρούει τρία… ματς-μπολ πέναλτι του ΠΑΟΚ και τους «πράσινους» να παίρνουν εντέλει την πρόκριση στον τελικό με 7-6.

Ο Άρης με τη σειρά του απέκλεισε στη φάση των «16» την κάτοχο του περσινού τροπαίου και περσινή νταμπλούχο ΑΕΚ στα πέναλτι. Εφυγε με το 0-0 απ’ την OPAP Arena και στο δεύτερο ματς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στην κανονική διάρκεια, με την ΑΕΚ να προηγείται με τον Γκατσίνοβιτς και τον Άρη να ισοφαρίζει με τον Μορόν. Στα πέναλτι, οι παίκτες του Άρη ήταν πιο ψύχραιμοι και με 4-2 πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Στους «8» το έργο του Άρη ήταν πολύ πιο εύκολο απέναντι στη Νίκη Βόλου της Super League 2, την οποία νίκησε εύκολα με 3-0 στο «Βικελίδης», με τη ρεβάνς να μένει στο 2-2 και να «σφραγίζει» την είσοδο των «κιτρινόμαυρων» στα ημιτελικά.

Κόντρα στον Παναιτωλικό, ο Άρης έκανε βήμα πρόκρισης με το διπλό στον πρώτο ημιτελικό στο Αγρίνιο (1-0 με γκολ του Βέλεθ) και με το 0-0 της ρεβάνς στη Θεσσαλονίκη έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια.

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΩΣ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»:

10/01/2024   Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1: 65’ Ιωαννίδης – 45’ Αλεξανδρόπουλος

17/01/2024   Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 6-7 πέν./0-0 κανονική διάρκεια και παράταση

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

24/01/2024   Παναθηναϊκός-Ατρόμητος  1-2: 11’ Αϊτόρ – 25’ Αντζιέλσκι, 42’ Γιουμπιτάνα

31/01/2024   Ατρόμητος-Παναθηναϊκός  0-2: 35’ Ρουμπέν Πέρεθ, 90’+5’ Μλαντένοβιτς

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

14/02/2024   ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός       0-1: 53’ Σπόραρ

21/02/2024   Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ       6-5 πέν./0-1 κανονική διάρκεια, 1-2 παράταση: 120’+9’ Λημνιός – 72’ Αντρ. Ζίβκοβιτς, 105’ Κεντζιόρα

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΩΣ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

10/01/2024   ΑΕΚ-Άρης                0-0

17/01/2024   Άρης-ΑΕΚ                4-2 πέν. /1-1 κανονική διάρκεια και παράταση: 58’ Μορόν – 45’+1’ Γκατσίνοβιτς

24/01/2024   Άρης-Νίκη Βόλου         3-0: 10’, 90’+3’ Νταρίντα, 90’+6’ Σουλεϊμάνοφ

30/01/2024   Νίκη Βόλου-Άρης         2-2: 35’ Κάσσος, 46’ Ριμπέιρο – 27’ πέν., 69’ Σαβέριο

13/02/2024   Παναιτωλικός-Άρης       0-1: 64’ Βέλεθ

06/03/2024   Άρης-Παναιτωλικός       0-0

ΑΠΕ-ΜΠΕ
Προηγούμενο άρθροΕΙΔΗΣΕΙΣ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ: Βέροια: Στη 1η Μεραρχία Πεζικού Βέροιας ο Νίκος Δένδιας
Επόμενο άρθροΑΦΙΕΡΩΜΑ: Ποδόσφαιρο-Κύπελλο Ελλάδας (Τελικός): Παναθηναϊκός και Άρης για την κούπα και το ευρωπαϊκό «εισιτήριο»