ΑΕ Αλεξάνδρειας: Μπήκε «με το δεξί» στο Κύπελλο και προχωράει. Εύκολα 3-0 τον ΠΑΟΝΕ Επταλόφου – (βίντεο-φωτο)

Με αέρα σπουδαίας ομάδας, η κυπελλούχος Ημαθίας ΑΕ Αλεξάνδρειας επιβλήθηκε του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου στο γήπεδο του Κιλκίς με καθαρή νίκη 3-0.

Οι πράσινοι ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ απ’ τα αποδυτήρια. Μόλις στο 5΄ο Δημήτρης Καφές άνοιξε το σκορ και έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του που κυριάρχησαν στο γήπεδο, παίζοντας έξυπνα και μεθοδικά. Η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη δημιούργησε κι έχασε ακόμη 2-3 αξιόλογες ευκαιρίες μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, δίχως να κινδυνέψει ιδιαίτερα από το φιλότιμο συγκρότημα του ΠΑΟΝΕ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με πανομοιότυπο τρόπο, σαν «καρμπόν» του πρώτου ημιχρόνου. Στο 5΄ του β΄ημιχρόνου (50΄), ο Σωκράτης Λαμπριανίδης με έξοχο δυνατό γωνιακό σουτ έγραψε το 0-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς παικτών και Αλεξανδρινών φιλάθλων, που έκαναν έντονη την παρουσία τους στο Κιλκίς.

Το παιχνίδι απλοποιήθηκε κι άλλο για την Αλεξάνδρεια, που χτυπώντας στις αντεπιθέσεις διεύρυνε κι άλλο τη νίκη της στο 81΄ με τον Αποστόλη Λίτσι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Διαιτητής ο κ. Στόλης και βοηθοί οι κκ. Κρυωνάς και Γκιώκας.