ΑΕ Αλεξάνδρειας – Απόλλων Αγίου Γεωργίου 4-0. Επίδειξη δύναμης με καρέ Πιπιλιάρη Ι. – Βίντεο – Φώτο

Με καρέ του Γιάννη Πιπιλιάρη η ΑΕ Αλεξάνδρειας επανήλθε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Ημαθίας,  καθώς επικράτησε του Απόλλωνα Αγίου Γεωργίου στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας με 4-0. Έτσι η ομάδα του Αντώνη Παπατζίκου   διεκδικεί με αξιώσεις την είσοδο της στην προνομιούχο τετράδα των play-off.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι μέχρι το πρώτο μισάωρο ήταν μοιρασμένο με τούς γηπεδούχους να έχουν ελαφρά υπεροχή. Από το ημίωρο και μετά η ΑΕ επικράτησε πλήρως και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Γιάννη Πιπιλιάρη στο 32’ σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να πετύχουν αλλά τρία τέρματα με τον ίδιο πρωταγωνιστή,  τον πολύ καλό σήμερα Γιάννη Πιπιλιάρη. Στο 53’ στο 67’ και στο 90+1’ σημείωσε τα άλλα τρία τέρματα πετυχαίνοντας χατ τρικ στο β’ ημίχρονο και καρέ συνολικά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους,  αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο ημίωρο του αγώνα,  όπου δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα και να προηγηθούν στο σκορ.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η ΑΕ κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι, αφού κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ είχε σε πολύ καλή μέρα σε άλλο ένα παιχνίδι το Γιάννη Πιπιλιάρη.

Επόμενο παιχνίδι για την ΑΕ Αλεξάνδρειας η αναμέτρηση με τον Φίλιππο Μελίκης,  ενώ ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου υποδέχεται τη Βέροια Β’. Θα προηγηθεί την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου το παιχνίδι για το Κυπέλλο Ημαθίας με το Μακροχώρι στη ρεβάνς του 3-3 .

Πολύ καλή η διαιτησία του κου Μαυρίδη με βοηθούς τους κ.κ. Γκόγκο, Ζουρνατζίδη

ΑΕ Αλεξάνδρειας

Διακόπουλος,  Ιορδανόπουλος,  Κίτσας Ε. , Κουκουσίτσας,  Παπακωνσταντίνου,  Κίτσας Ν., Πιπιλιάρης Ι., Αλμπανίδης(83’ Νικολοπούλος),  Ριζόπουλος(69’ Παπαδημητρίου), Πιπιλιάρης Κ.(69’ Χεράκης), Κίρτσογλου(77’ Νικολόπουλος).

Απόλλων Αγίου Γεωργίου

Καμπάς(46’ Τρούπκος), Φουρκιώτης(64’ Γερμάνης),  Ορφανίδης,  Ντατσής, Λιάτσος,  Εμμανουηλίδης,  Σταυριανίδης(64’ Ντρίζι), Σαρκατζής,  Σπυριδωνίδης,  Σαντίνι, Χαραλαμπίδης.

ΑΛ ΑΠΟΛ 1 ΑΛ ΑΠΟΛ 2 ΑΛ ΑΠΟΛ 3 ΑΛ ΑΠΟΛ 4 ΑΛ ΑΠΟΛ 5 ΑΛ ΑΠΟΛ 6 ΑΛ ΑΠΟΛ 7 ΑΛ ΑΠΟΛ 8 ΑΛ ΑΠΟΛ 9

Προηγούμενο άρθροΜελίκη – Αγία Μαρίνα 1-6. “Εξάσφαιροι” οι πρωτοπόροι που καλπάζουν ολοταχώς για τον τίτλο. – Βίντεο- φωτό