Α ‘ ΕΠΣ Ημαθίας : Ντέρμπι μόνο στα “χαρτιά” στη Μελίκη. 3-0 η Βέροια το Φίλιππο, 5-1 ο ΦΑΣ μέσα στο Διαβατό. Τα αποτελέσματα

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για να διαλύσει τις όποιες αμφιβολίες είχαν δημιουργηθεί για τον σημερινό νικητή του ντέρμπι κορυφής μεταξύ του Φίλιππου Μελίκης και της Βέροιας 1960. Πιο συγκεκριμένα η “Βασίλισσα” πέτυχε μέσα σε πέντε λεπτά τρια τέρματα με τους Πρασσά 22′ , Ιωάννου 25′ , Μπεκιαρίδη 27′ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη και το “τρίποντο” από το πρώτο ημίχρονο, παραμένοντας μόνη πρώτη στον πίνακα της βαθμολογίας.

Σαν άνεμος πέρασε ο ΦΑΣ και από τον Διαβατό, όπου φιλοδώρησε τον τοπικό Ατρόμητο με πέντε τέρματα με σκόρερ τους Μεληκιώτη(2),Φασίδη(2), και Φωτόπουλο, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Χολέβας.
Νίκη με 3-0 πέτυχε το μαχητικό Μακροχώρι κόντρα στην ΑΕ Καψόχωρας η οποία αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, ενώ η Κίτρινη Θύελλα Πατρίδας κατάφερε να κάνει σεφτέ στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας αποσπώντας ισοπαλία μέσα στο Σταυρό 3-3 , από την τοπική Θύελλα.
Τέλος στα Τρίκαλα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας, απέναντι στον πολύ αξιόμαχο Κοπανό ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ στο 75′ .