![Δώρα-Κουρκουτά - Μαζί - Αλλάζουμε 2](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/08/Δώρα-Κουρκουτά-Μαζί-Αλλάζουμε-2.jpg)
Σύμφωνα με τα όσα ανακοίνωσε η επικεφαλής του συνδυασμού «Μαζί Αλλάζουμε» κατέθεσε την Δευτέρα 13 Νοεμβρίου την ένσταση στο Τριμελές Διοικητικό Πρωτοδικείο Βέροιας με την οποία ζητά την επανάληψη των δημοτικών εκλογών στο Δήμο Αλεξάνδρειας.
Αναλυτικά:
Σήμερα Δευτέρα 13/11/2023 στη Γραμματεία του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Βέροιας, όπως ο νόμος το επιβάλλει, κατατέθηκε η ένσταση του συνδυασμού “μαζί αλλάΖΟΥΜΕ”
Η Γραμματεία την ίδια ημέρα θα διαβιβάσει το δικόγραφο και όλον τον σχετικό φάκελο στο αρμόδιο Τριμελές Διοικητικό Πρωτοδικείο Βέροιας.
Άμεσα θα οριστεί η ημερομηνία εκδίκασης η οποία σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει να γίνει τουλάχιστον 10 μέρες μετά την κατάθεση και όχι αργότερα από 20 ημέρες. Δηλαδή, μεταξύ του χρονικού διαστήματος από 24 Νοεμβρίου έως 3 Δεκεμβρίου 2023.
Σύμφωνα με τον νόμο η απόφαση θα πρέπει να εκδοθεί το αργότερα εντός 20 ημερών από την ημέρα της εκδίκασης.