![Polvn;ia---Portogal;ia](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/07/Polvnia-Portogalia-696x332.jpg)
Η Πορτογαλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2016, για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, επικρατώντας στα πέναλτι της Πολωνίας με 5-3 στη Μασσαλία.
Η κανονική διάρκεια της συνάντησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν 1-1, με τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και τον Ρενάτο Σάντσες να ισοφαρίζει σο 33΄. «Μοιραίος» για την ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα ήταν ο Μπλαστσικόφσκι, που έχασε το τέταρτο πέναλτι.
![Polvn;ia---Portogal;ia](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/07/Polvnia-Portogalia.jpg)
Στον ημιτελικό η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα αντιμετωπίσει το νικητή της συνάντησης Βέλγιο-Ουαλία.