![ΛΟΝΔΙΝΟ_ IMG_1912 sq](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/01/ΛΟΝΔΙΝΟ_-IMG_1912-sq--696x695.jpg)
Λαμπρά εορτάστηκε η πρώτη του Νέου Έτους στον Καθεδρικό Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας Λονδίνου.
Χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρεταννίας κ. Νικήτας, ενώ λειτούργησαν ο Πρωτοσύγκελλος της Ι. Αρχιεπισκοπής, Αρχιμ. κ. Νήφων Τσιμαλής, ο Αρχιμ. του Οικουμενικού Θρόνου κ. Θεωνάς Μπακάλης και ο Αρχιδιάκονος κ. Γεώργιος Τσουρούς.
Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας εψάλη η Δοξολογία επί τη πρώτη του Νέου Έτους και ο Σεβασμιώτατος στη συνέχεια ευλόγησε την πρωτοχρονιάτικη Βασιλόπιτα.