Τρίκαλα – Αγ. Μαρίνα 2-1. Πήραν το ντέρμπι οι πράσινοι και πάτησαν κορυφή. – Βίντεο – φωτό

Μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣΗ αναδείχτηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, επικρατώντας με 2-1 του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας.

Ομάδα ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος, Στέλιος Νίκας, Γιώργης Γκιώνης

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιάννη Κερλίδη πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ένα βαθμό περισσότερο του σημερινού της αντιπάλου.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, σκοράροντας μόλις στο 10′ με ένα “κεραυνό” του Λίτσι έξω από την περιοχή. Επιπλέον δημιούργησαν και έχασαν κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν περισσότερο το σκορ, σε ένα ημίχρονο που τους ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά.

Στην επανάληψη και σε συνάρτηση των αλλαγών που έκανε ο προπονητής των φιλοξενούμενων Χρήστος Παναγιωτίδης, το ματς έγινε πιο αμφίρροπο. Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων όμως που ήρθε στο 78′ από τον Σωτηράκη, ουσιαστικά έκρινε τον νικητή. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Αγίας Μαρίνας ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με γκολ του Μπουλάρι.

Διαιτητής ο κ. Παπαργυρίου, βοηθοί οι κ.κ. Γκόγκος – Ζουρνατζίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Κερλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ατανάσοφ, Βλάχος, Αρβανιτίδης, Γεωργίου (63′ Τσιρίδης), Σωτηράκης, Κατράνας (63′ Καμπούρης), Κιρκιλιανίδης, Λίτσι, Αβραμόπουλος, Χλιαρόπουλος.

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας (Παναγιωτίδης): Κωστογλίδης, Κουτσούκης, Ράδης, Παπαδόπουλος, Μπρέγκου, Σερασκιέρης (78′ Βουδούρης), Λέκα, Μουστάκας (78′ Αργυρόπουλος), Ντέλλας (46′ Σαμιώτης), Ιορδανόπουλος (46′ Δημητρούσης), Πίτος (46′ Μπουλάρι).