![IMG_20221006_124643](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2022/10/IMG_20221006_124643.jpg)
Στο Koper της Σλοβενίας 1 έως 9 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε το 8ο παγκόσμιο κύπελλο taekwon-do, με την συμμετοχή 1304 αθλητών απο 52 χώρες.
Την Ελλάδα και συγκεκριμένα τον Αθλητικό Σύλλογο Ανάληψη Μελίκης εκπροσωπησαν δύο αθλητές, ο προπονητής του συλλόγου Στογιάννης Δημήτρης ο οποίος κατάφερε να αναρριχηθεί έως την πρώτη θέση και να στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής στην σκιαμαχια και ο αθλητής Στογιαννης Κωνσταντίνος ο οποίος έφτασε μια ανάσα πριν τα μετάλλια κατακτώντας την πέμπτη θέση στις μονομαχίες.
Οι δύο αθλητές σήκωσαν ψηλά την ελληνική σημαία κάνοντας γνωστη παγκοσμίως την Μελίκη.