![DSC01111](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC01111-696x392.jpg)
Μία στροφή πριν το φινάλε του πρωταθλήματος της Γ΄ ΕΠΣΗ και η κατάσταση στον 1ο όμιλο έμεινε αμετάβλητη, με τους δύο διεκδικητές της ανόδου Πλατύ και Λουτρό να περνάνε νικηφόρα από τις έδρες των Τριπόταμου και Κένταυρου Μελίκης, αντίστοιχα.
![Sim B](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/02/Sim-B-225x300.jpg)
Στα Παλατίτσια, υπό δυνατό αέρα τον οποίο είχε ευνοϊκό στο πρώτο ημίχρονο ο Αγροτικός Αστέρας ήταν σχετικά μέτριος, αν και δημιούργησε αρκετές φάσεις για γκολ. Είχε όμως ένα παίκτη «μορφή» στο γήπεδο που τα έκανε σχεδόν όλα: τον Στέλιο Διτσόλα.
Ο μεσοεπιθετικός των πράσινων άνοιξε το σκορ στο 17΄, με τους φιλοξενούμενους να είναι γενικά μέτριοι στο παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Ο Τριπόταμος βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με εκτέλεση πέναλτι του Πρωτογέρη στο 25΄. Το γκολ αυτό αφύπνισε τον Αστέρα, που ισοφάρισε με το δεύτερο γκολ του Διτσόλα στο 40΄.
![DSC09434](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC09434.jpg)
Στην επανάληψη και παρά τον κόντρα άνεμο, το Πλατύ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έδειξε στοιχεία σοβαρότητας και χωρίς να κινδυνέψει καθόλου πέτυχε άλλα τρία τέρματα: με τον Διτσόλα (χατ-τρικ) στο 60΄και δύο του Γιάντζου στο 75΄και 78΄. Να σημειωθεί ότι στα μισά περίπου της επανάληψης ο διαιτητής κ. Σωτηριάδης απέβαλε από τον πάγκο τον προπονητή του Αστέρα κ. Βασίλη Παπαδημητρίου, για έντονη διαμαρτυρία.
![DSC09428](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC09428.jpg)
Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική λοιπόν θα κριθεί ο πρωταθλητής που θα εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου, ανάμεσα σε Ολυμπιακό Λουτρού και Αγροτικό Αστέρα Πλατέος.
Διαιτητής του αγώνα ο κ. Σωτηριάδης, με βοηθούς τους κ.κ. Νησελίτη και Καλυβιώτη.
ΑΣ Τριπόταμου: Μιχαηλίδης, Ορφανίδης, Πετούλιας, Τσιρέλας, Μπαρμπαρούσης, Χατζηεμμανουήλ, Μουρατίδης (50΄ Καραβάρας), Ντούφας, Κατσούρας (70΄ Σπανός Ν.), Σπανός Θ., Πρωτογέρης (46΄ Γαβράς).
Αγροτικός Αστέρας Πλατέος: Συμεωνίδης (29΄ Ευαγγελινός), Κιοσέογλου, Τσογμελίδης, Τσογιάννης, Αμαραντίδης (82΄Τοπαλίδης), Διτσόλας, Χουσεΐνογλου (39΄Σκεντερίδης), Σκλαβούδης, Παπαδημητρίου, Γιάντζος.
Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα και δηλώσεις στο βίντεο:
Εναέρια πλάνα:
Φωτογραφίες:
![DSC09427](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC09427.jpg)