![1ο γενικο λυκειο αλεξανδρειας](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2020/09/1ο-γενικο-λυκειο-αλεξανδρειας-696x522.jpg)
Ανακοίνωση-ευχαριστήριο του Σύλλογου-Γονέων του 1ου Γενικού Λυκείου Αλεξάνδριεας προς τους κ. Υπουργό Αποστόλη Βεσυρόπουλο και Δήμαρχο κ. Παναγιώτη Γκυρίνη
Αρχές Αυγούστου το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ενημέρωσε τη Δ/νση του σχολείου ότι η ομάδα προσανατολισμού Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής λόγω μη ύπαρξης απαιτούμενων αριθμού μαθητών δεν θα λειτουργούσε στο 1ο ΓΕΛ . Ως εκ τούτου οι εννέα (9) μαθητές του σχολείου μας θα έπρεπε να μετεγγραφούν στο 2ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας με ότι αυτό συνεπάγεται για έναν τελειόφοιτο μαθητή, να αλλάξει σχολική στέγη-περιβάλλον, καθηγητές, συμμαθητές κτλ.
Η αντίδραση του Δ/ντή κ. Κούγκα Κων/νου, σε θεσμικό πάντα πλαίσιο ήταν άμεση. Παράλληλα ο Σύλλογος απευθύνθηκε στον τοπικό βουλευτή και υπουργό κ. Βεσυρόπουλο και τον Δήμαρχο κ. Γκυρίνη. Η παρέμβαση τους ήταν άμεση και καταλυτική ώστε να λυθεί το πρόβλημα.
Τους ευχαριστούμε πολύ για την άμεση αντίδραση που έφερε τη λύση στο σοβαρό και δίκαιο αίτημα των μαθητών.
Ο Πρόεδρος του Συλλόγου
Ευαγγελόπουλος Ευάγγελος