![DSC08769](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/05/DSC08769-696x391.jpg)
Με μία συγκεντρωτική εκδήλωση για όλα τα δημοτικά σχολεία της πόλης τιμήθηκε η φετινή επέτειος της Ποντιακής Γενοκτονίας, στην αίθουσα της Στέγης Ποντίων Αλεξάνδρειας.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Η οργανωτικότητα της παρουσίασης ξεπέρασε κάθε προηγούμενο και συνοδεύτηκε με την ανάλογη επιτυχία. Στο γεγονός συνετέλεσε βασικά η εκπαιδευτικός του 1ου Δημοτικού Σχολείου κα Δέσποινα Αμαραντίδου η οποία ήταν και η εισηγήτρια, με την επίσης ουσιαστική συνδρομή της συναδέλφου της του ίδιου σχολείου κας Βασιλικής Μηρτσέκη. Η πολύπλευρη παρουσίαση περιλάμβανε ομιλίες και χαιρετισμούς με την δραστική συμμετοχή του προέδρου του Συλλόγου Ποντίων Αλεξάνδρειας κου Μιχάλη Γεμενετζίδη, προβολή ιστορικοκοινωνικών βίντεο, ανάλυση της ποντιακής φορεσιάς και όμορφους ποντιακούς χορούς.