Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων – Δόξα Μαυροβουνίου 3 – 1. Καθάρισε μέσα σε δύο λεπτά με την εμπειρία του. – βίντεο – φωτό.

Με το δεξί άρχισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το κύπελλο ερασιτεχνών της ΕΠΟ, ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Αν και συνάντησε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη και μέσα σε δύο λεπτά καθάρισε την πρόκριση νικώντας 3-1 την αξιόμαχη ομάδα της Δόξας Μαυροβουνίου. Δυνατό και ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με λίγες σχετικά καλές φάσεις. Στο 4′ ο Γ. Κίτσας απείλησε την εστία της Δόξας από κοντά, με την μπάλα να περνάει παράλληλα άουτ.

Στο 8′ καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με το πλασέ του Καπουσούζη να διώχνει με τα πόδια ο Αργυρόπουλος. Στο 12′ ο Γ. Κίτσας με έξυπνο πλασέ “κρέμασε” τον  Καμπάλη και έγραψε το 1-0. Στο 35′ ο γκολκίπερ της Δόξας απόκρουσε σωτήρια το πλασέ του Πατσιαβούρα. Στο 42′ και σε μία ανύποπτη φάση, η άμυνα των Τρικάλων αδράνησε και ο Γκότσης από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε με ένα ολιγόλεπτο ξέσπασμα το 1-1 του ημιχρόνου να το διαμορφώσει σε 3-1 και ουσιαστικά να καθαρίσει την πρόκριση. Δράστες ο Πατσιαβούρας με κεφαλιά στο 52′ (2-1) και ο Γ. Κίτσας με πλασέ στο 54′ (3-1). Δοκάρι για τους γηπεδούχους είχε ο Κυρκιλιανίδης στο 62′.

Επόμενος αγώνας του Μεγάλου Αλεξάνδρου Τρικάλων για το θεσμό του κυπέλλου, στις 25 Απριλίου και ώρα 17.00, στην έδρα της Αναγέννησης Πλαγιάς.

Διαιτητής του σημερινού αγώνα ο κ. Μέγας, με βοηθούς τους κκ. Σαλτσίδη και Μηνούδη.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Αργυρόπουλος, Πατσιαβούρας, Κίτσας Ελ (80′ Ράμμος), Τσιότρας, Παρσόπουλος (73′ Ποτουρίδης), Βλάχος (67′ Κουκουράκης), Καπετάνος (46′ Συμπεθέρης), Κίρκιλιανίδης, Ζαχαριουδάκης, Τσουλχάη, Κίτσας Γ.

Δόξα Μαυροβουνίου: Καμπαλής, Σιδέρης, Shera, Ζαχαριάδης, Γάτσος, Μπρέγκου (46′ Νάτσης), Γιαουτζής, Rexha (73′ Αποστολούδας), Καπουσούζης (73′ Φλαρούντζος), Γκότσης (57′ Πίττας), Ουζούνης.