![Αργολίδα φωτα](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/01/Αργολίδα-φωτα-696x381.jpg)
Δείτε την είδηση – πλάνα στο βίντεο:
Εορτασμός των Θεοφανείων Σε Νέα Κίο και Ναύπλιο
Με λαμπρό τρόπο εορτάστηκαν τα Θεοφάνεια στην Αργολίδα. Στην Ν.Κίο την τελετή του Αγιασμού των υδάτων τέλεσε ο Μητροπολίτης Αργολίδος Νεκτάριος παρουσία της Δημοτικής αρχής του Δήμου Άργους Μυκηνών και πλήθος κόσμου.Στο Ναύπλιο την πρώτη πρωτεύουσα της Ελλάδος τελέσθηκε με κάθε λαμπρότητα η εορτή των Θεοφανίων στο λιμάνι της πόλης, Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2018. Προηγήθηκε θεία λειτουργία έγινε και ο μεγάλος αγιασμός στον Μητροπολιτικό Ναό του Άγιου Γεωργίου Ναυπλίου χοροστατούντος του Μητροπολίτη Αργολίδος Νεκταρίου παρόντων των στρατιωτικών και πολιτικών αρχών του τόπου,. Ακολούθησε η κατάδυση του Τιμίου Σταυρού στο λιμάνι της πόλης , ενώ αρκετοί ήταν αυτοί που έπεσαν για να πιάσουν τον Σταυρό . Την τελετή της κατάδυσης του Σταυρού τέλεσε ο Μητροπολίτης Αργολίδος Νεκτάριος.
ΑΠΕ-ΜΠΕ/Μπουγιώτης Β.