Τρίκαλα Νάουσα 1-0. Κατάθεση ψυχής από τον Μέγα Αλέξανδρο! – βίντεο-δηλώσεις

Ξεκίνημα με παλικαρίσια νίκη στο Ημαθιώτικο ντέρμπι για το νεοφώτιστο Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων. Σε ένα ματς για γερά νεύρα επιβλήθηκε του ΦΑΣ Νάουσα με σκορ 1-0, ενθουσιάζοντας τους πολυάριθμους οπαδούς του που βρέθηκαν στο ιστορικό ντεμπούτο της ομάδας τους στη Γ Εθνική.

Ρεπορτάζ: Βασίλης  Σιμόπουλος

Αρκετά ισορροπημένα κυμάνθηκε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε μονομαχίες προσπαθώντας να κερδίσουν τη μάχη στο νευραλγικό χώρο του κέντρου.

Στην επανάληψη λίγες ήταν οι φάσεις που σημάδεψαν τον αγώνα, αρκετά όμως καθοριστικές. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ και παίζοντας με πάθος και σύνεση, διατήρησαν τη μεγάλη νίκη μέχρι το τέλος. Μοναδική ευκαιρία να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας έχασε ο ΦΑΣ Νάουσα δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, καθώς οι παίκτες του αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι.

DSC05873Το φιλμ του αγώνα:

17′: Σε φάουλ του Κουκουράκη ο Κίτσας με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

25′: Κεφαλιά του Ταταρίδη καταλήγει άουτ.

33′: Σουτ του Κουκουράκη άουτ.

38′: Ο Γρηγοριάδης βουτάει σωτήρια τη μπάλα από τα πόδια του Κίτσα, πριν αυτός γίνει απειλητικός.

44′: Μεγάλη ευκαιρία για τη Νάουσα με τον Κωτσόπουλο να βγαίνει μόνος απέναντι στο Ρίζο, αλλά να πλασάρει άουτ.

55′: ΓΚΟΛ! Στην πρώτη ευκαιρία της επανάληψης τα Τρίκαλα ανοίγουν το σκορ. Ο Κουκουράκης έπειτα από ωραία αντεπίθεση βρέθηκε απέναντι από τον Γρηγοριάδη και τον “εκτέλεσε” με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής. 79′: Πέναλτι κερδίζει ο Ντινόπουλος, σε μαρκάρισμα εντός περιοχής από τον Λαγδάρη.

80′: Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Κωτσόπουλος, αλλά ο Ρίζος αποκρούει εντυπωσιακά.

85′: Πέναλτι ζητούν οι γηπεδούχοι σε πτώση του Κίτσα μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής έδειξε “παίζετε”.

Έπειτα από οκτώ λεπτά καθυστερήσεων ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη, με τους παίκτες των Τρικάλων να πανηγυρίζουν την παρθενική τους νίκη στη Γ Εθνική κατηγορία.

Δείτε το βίντεο με τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, καθώς και τις δηλώσεις των δύο προπονητών.

-Γιώργος Ντάμτσιος: “Καταθέσαμε ψυχή!”

-Δημήτρης Χριστοφορίδης: “Δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία.”

Διαιτητής ο κ. Χανίδης, με βοηθούς τους κκ. Μποζαντζίδη και Κουφό, όλοι της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Οι συνθέσεις:

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Ρίζος, Συμπεθέρης, Λαγδάρης, Πετκάκης, Τσουλχάι, Ταταρίδης, Κιρκιλιανίδης, Κουκουράκης, Κίτσας, Ζωγράφος, Ποτουρίδης.

ΦΑΣ Νάουσα: Γρηγοριάδης, Ζούρκος, Περηφανόπουλος, Μουρατίδης, Τζημογιάννης, Γιαννόπουλος, Κυζιρίδης, Νίκου, Κωτσόπουλος, Μουρίκι, Χατζόπουλος.