1ος τελικός των play off της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ Ήττα (92-75) του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στο Πολύκαστρο. (φωτο-βίντεο-συνεντεύξεις)

Bill-SOtok2Με το αριστερό ξεκίνησε τη σειρά των τελικών των play off ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, γνωρίζοντας την ήττα με 92-75 από τον Εύαθλο στο ΔΑΚ Πολυκάστρου.

Ιδανικό το ξεκίνημα για την ομάδα της Αλεξάνδρειας, που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και φάνηκε να έχει τις λύσεις απέναντι στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων. Με μπροστάρηδες τους Νικολόπουλο – Μπαλιάκα, τον φιλότιμο Αβραμίδη και τον Παπαγερίδη να διευθύνει σωστά, οι φιλοξενούμενοι σε όλο το 1ο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με έως και 7 πόντους διαφορά, αλλά προς το τέλος του ο Εύαθλος με πιεστική άμυνα και παγίδες σε όλο το γήπεδο, κατάφερε με τη λήξη να μειώσει στον πόντο (20-21).

DSC06477
ΓΑΣ Αλεξάνδρεια

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την πίεση, να κλέβουν μπάλες και να βγαίνουν ταχύτατα στον αιφνιδιασμό, με κύρια αιχμή τον Ημερίδη, που άρχισε σιγά-σιγά να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Αποτέλεσμα των παραπάνω, οι ασπρόμαυροι να πάρουν την πρωτοπορία και να δημιουργήσουν διαφορές άνω των 10 πόντων, με σκορ ημιχρόνου 48-37.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με το Πολύκαστρο να συνεχίζει στην ίδια συνταγή της πίεσης και του γρήγορου ρυθμού, ενώ η Αλεξάνδρεια να μένει σιγά-σιγά από δυνάμεις. Αξιοσημείωτο γεγονός η κακή μέρα επιθετικά του Στογιαννόπουλου που δεν μπόρεσε να μπει στο ρυθμό του αγώνα και να προσφέρει τα αναμενόμενα στο επιθετικό κομμάτι.

Ένα επεισόδιο που προκλήθηκε με υπαιτιότητα παίκτη του Πολυκάστρου λειτούργησε θετικά υπέρ των γηπεδούχων και εκνεύρισε περισσότερο τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα τη διαφορά όχι μόνο να μην μειώνεται, αλλά να φτάνει έως το +19, λίγο πριν το τέλος.   Τελικό σκορ 92-75, δίκαιη η νίκη για τον Εύαθλο που προηγείται στη σειρά των τελικών 1 – 0, ενώ το επόμενο Σάββατο (16/5) φιλοξενείται από τον ΓΑΣ στο κλειστό του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 48-37(ημ), 69-56, 92-75.

DSC07190

Πολύ καλοί οι διαιτητές Μελανίδης Μάριος και Μητώνας Γεώργιος.

Παρακολουθείστε το εκτενές ρεπορτάζ του ντέρμπι μέσα από φωτογραφίες, βίντεο με στιγμιότυπα και συνεντεύξεις των Γκότση και Παπαγερίδη του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια. Αρνήθηκαν δηλώσεις οι γηπεδούχοι.

ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Παπαδόπουλος-Ακριτίδης) : Γκαντίδης 4, Σιώπκας 4, Ημερίδης 42(5), Κούτουλας 6, Πούλος 8, Πολυχρονίδης 13(3), Βαρβούτας 7 (1), Βακιρλής, Ζεμπεκίδης 4, Κυρήκος 2, Καραστογιάννης, Λέφας.

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Γκότσης) : Ρουσόπουλος 4(1), Νταμτσιόπουλος, Ζησιός 9, Στογιανόπουλος 8, Μπαλιάκας 9, Αβραμίδης 12(2), Παπαγερίδης 4, Περπερίδης, Μπαγιώκας 3(1), Νικολόπουλος 26(3), Σιτσάνης, Κωτούλας.