Χόρευε στη λάσπη ο Αστέρας» Βίντεο – Αγροτικός Αστήρ Πλατέος – Αριστοτέλης Νάουσας 4-2

Αυλαία του α΄ γύρου στο «μίνι» πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας  ΕΠΣ Ημαθίας και στο Πλατύ, ο γηπεδούχος Αστέρας επιβλήθηκε του Αριστοτέλη Νάουσας με το ευρύ 4-2.

bil2
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

Παράλληλα τα στάνταρ της απόδοσης των γηπεδούχων κυμάνθηκαν  σε υψηλά  επίπεδα για αρκετά  μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού, σε αντίθεση με τους τελευταίους αγώνες που παρουσίαζαν σκαμπανεβάσματα.

DSC02498
Αγροτικός Αστέρας Πλατέος

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν δείγμα του ταλέντου τους, μιας και η πλειοψηφία των παικτών τους είναι νεαρής ηλικίας, παρουσιάζοντας μία τεχνική ομάδα με πολύ λαμπρό μέλλον.

Σίγουρα στερούνται εμπειριών και ίσως αυτό να ήταν και το στοιχείο το οποίο έκρινε το παιχνίδι, απέναντι σίγουρα στην πιο έμπειρη ομάδα του Αστέρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν  νωρίς μόλις στο 5΄, ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους τα επόμενα λεπτά που δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες. Από τα μισά όμως του ημιχρόνου ο Αστέρας ισορρόπησε, βγήκε μπροστά με αξιώσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει με το Νίκο Σκλαβούδη στο 25΄. Μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για το Πλατύ πριν λήξει το ημίχρονο, με τη μπάλα να μην κάνει το χατήρι των γηπεδούχων αφού «κόλλησε» στη λάσπη λίγα εκατοστά πριν τη γραμμή του τέρματος του Αριστοτέλη. Στο β’ ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη. Το τερέν όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο βαρύ, αυτό όμως δεν εμπόδισε τους παίκτες του Πλατέος να χορεύουν  πάνω στη λάσπη και με τέρματα των Δαρδαγιαννόπουλου, Ελευθεριάδη και Χουσεϊνογλου να δώσουν μεγάλες διαστάσεις στο σκορ (4-1). Τελικά, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να κλείσουν το τελικό σκορ στο 4-2, μειώνοντας στις καθυστερήσεις.

Διαιτητές: Μαργαρίτης – Μουσενίκας –Πιτός.

Με αυτή τη νίκη, ο Αγροτικός Αστέρας φτάνει στους 6 βαθμούς και συνεχίζει να κυνηγάει τις 3 πρώτες  προνομιούχες θέσεις, ενώ την επόμενη αγωνιστική (πρώτη του β’ γύρου), φιλοξενεί την πρωτοπόρο Δόξα Επισκοπής.