![sxoliko-basket](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/sxoliko-basket-696x391.jpg)
![Sim B](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/02/Sim-B-225x300.jpg)
Έφτασε στη βρύση, αλλά …δεν ήπιε νερό η ομάδα μπάσκετ του 2ου ΓΕΛ Αλεξάνδρειας, χάνοντας στην παράταση από το 3ο ΓΕΛ Βέροιας με σκορ 47-52 (κ.α. 42-42).
Το κλειστό γυμναστήριο του 2ου Λυκείου της Αλεξάνδρειας γέμισε ασφυκτικά από τους θεατές-μαθητές των δύο Λυκείων, με την ατμόσφαιρα να θυμίζει αγώνα μπάσκετ της Α1!!
![DSC08296](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC08296.jpg)
Οι παίκτες της Αλεξάνδρειας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια είχαν την πρωτοπορία στο σκορ, μη μπορώντας όμως να ανοίξουν τη διαφορά πάνω από 7 πόντους. Οι παίκτες της Βέροιας δείχνοντας μαχητικότητα και πείσμα μέχρι το τέλος και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, με το σκορ στην κανονική διάρκεια να είναι 42-42.
![DSC08294](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC08294.jpg)
Στον έξτρα χρόνο της παράτασης, οι Αλεξανδρινοί φάνηκε να παθαίνουν «μπλακ άουτ» και να σημειώνουν μόνο 5 πόντους, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να στεφθούν κυπελλούχοι με τελικό σκορ 52-47.
Παρακολουθείστε στιγμιότυπα του συγκλονιστικού τελικού στο βίντεο:
Φωτογραφίες: ![DSC08294](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC08294.jpg)
![DSC08303](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC08303.jpg)
![DSC08305](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC08305.jpg)
![DSC08296](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/03/DSC08296.jpg)