![robotiki-1-gymn-alex-eks](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/04/robotiki-1-gymn-alex-eks-696x392.jpg)
Επιτυχημένη ήταν η παρουσίαση της ομάδας ρομποτικής του 1ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας στο 4ο Συνέδριο Κεντρικής Μακεδονίας για τις ΤΠΕ που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 9 Απριλίου 2016.
Η ομάδα ρομποτικής συμμετείχε με την εργασία «Ρομπότ Ανιχνευτής», η οποία αξιολογήθηκε και προκρίθηκε στις 10 καλύτερες εργασίες. Στην τελική φάση και έπειτα από κλήρωση κέρδισε ένα σετ εκπαιδευτικής ρομποτικής.