ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΗ: ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ Πλατάνου-Π.Ν. Αράχου 2-4 (παρ.)

Bill ok a1

Στην παράταση πέρασε ο Άραχος

Ντέρμπι με τα όλα του σήμερα για τον θεσμό του κυπέλλου στο γήπεδο του Πλατάνου, με τον τοπικό Μακεδονικό να αντιστέκεται δυναμικά απέναντι σε μία ομάδα ποιοτικά ανώτερη και μίας κατηγορίας παραπάνω, την Ποντιακή Νεολαία από τον Άραχο.

Με δύο πέναλτι του Ευγ. Κίτσα στο 5΄ και στο 66΄, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να καθαρίζουν την υπόθεση πρόκριση, αφού επιπλέον στη φάση του δεύτερου πέναλτι οι γηπεδούχοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Γιάννη Αθανασιάδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

DSC01530

Παρ’ όλα αυτά στη συνέχεια ο Μακεδονικός έβγαλε ψυχή και δύναμη, ενώ παράληλλα ο Άραχος έδειξε υπερβολική χαλαρότητα, με αποτέλεσμα το ματς να εξελιχθεί σε «θρίλερ»! Αρχικά στο 81΄ ο Ηλίας Αθανασιάδης μείωσε σε 1-2 και στις καθυστερήσεις (92΄), ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί φάνηκε να σοβαρεύεται το συγκρότημα του Αράχου και να πιάνουν τόπο οι φωνές του Σάκη Παγγούρα..

Η ομάδα του με 2 γκολ μέσα σε τρία λεπτά με τους Πιπιλιάρη στο 99΄ και Αραπέλη στο 112΄ τελείωσε την υπόθεση πρόκριση, αφού και οι γηπεδούχοι όπως ήταν φυσικό ξέμειναν από δυνάμεις. Τελικό: 2-4.