«Καλπάζει» η ΑΕ Αλεξάνδρειας! (5-1 άνετα και τον Εθνικό Ράχης)

Ένα ακόμη εύκολο κυριακάτικο απόγευμα για την ΑΕ Αλεξάνδρειας όπως αναμενόταν, η οποία συνέτριψε εύκολα τον Εθνικό Ράχης με 5-1 στο Δημοτικό στάδιο της πόλης.
VASIM33ok
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

Η Αλεξάνδρεια μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι ασκώντας έντονη πίεση στον αντίπαλο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό, με κεφαλιά του Λίτσι Απ, διώχνοντας το όποιο άγχος έτεινε να δημιουργηθεί. Η συνέχεια κύλησε ανάλογα, με τους γηπεδούχους να είναι καταιγιστικοί εκτινάσσοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με το φινάλε του α΄ ημιχρόνου. Σκόρερς οι: Μόσχος στο 21΄ με σουτ εντός περιοχής (2-0), το 3-0 στο 26΄ με διαγώνιο σουτ του Τσαλαμπάνα και το 4-0 στο 32΄ με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Μόσχου από πολύ πλάγια θέση.

Στο β΄ ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο και ο ρυθμός όπως ήταν φυσικό έπεσε, μιας και η Αλεξάνδρεια έδειξε να κατεβάζει ταχύτητα και ο Εθνικός να ανεβαίνει κάπως σχετικά με το α΄ ημίχρονο. Στο 65΄ ο Τσαλαμπάνας σημείωσε το 5-0, για να κλείσει «ο χορός» των γκολ ο Καμήνας του Εθνικού Ράχης που σημείωσε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους στο 87΄(5-1).

Ευχόμαστε γρήγορα περαστικά στους παίχτες της Αλεξάνδρειας Αγγελόπουλου και Μαγγανάρη (αρχηγός), που τραυματίστηκαν στον σημερινό αγώνα. Με την αναγκαστική αποχώρηση του δεύτερου, η ομάδα έπαιξε αναγκαστικά με 10 παίχτες για αρκετά λεπτά έως τη λήξη του αγώνα, μιας και οι αλλαγές της Αλεξάνδρειας είχαν ήδη ολοκληρωθεί.

Με τη νίκη αυτή σε συνδυασμό της ήττας που έκανε σήμερα η Ακαδημία Βέροιας στον Πλάτανο, φέρνει την ΑΕ Αλεξάνδρειας σε απόσταση αναπνοής (1 βαθμό) από την πρώτη θέση, δείχνοντας ότι δεν έχει αντίπαλο στην κατηγορία.

ΑΕ Αλεξάνδρεια (Καρασαββίδης): Γκατζούφας, Ταμπούρας, Μαγγανάρης, Οικονομόπουλος, Αγγελόπουλος, Νικολόπουλος, Γεωργίου, Μόσχος, Τσαλαμπάνας, Λίτσι Απ, Λίτσι Σωτ.

Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για Αλεξάνδρεια, Νησαϊκό, Άραχο και Παλαιοχώρι. Μεγάλη νίκη του Πλάτανου επί της πρωτοπόρου Ακαδημίας Βέροιας.