![γυμνή-ποδηλατοδρομία-2](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/06/γυμνή-ποδηλατοδρομία-2-696x464.jpg)
Με… ″πανό″ τα πολύχρωμα σώματα τους, οι ποδηλάτες της 9ης Διεθνούς Γυμνής Ποδηλατοδρομίας διαδηλώνουν για ανθρώπινες πόλεις και βιώσιμη κινητικότητα.
Με bodypainting που μεταφέρουν πολιτικά, οικολογικά, αλλά και χιουμοριστικά μηνύματα, λιγότερα ή καθόλου ρούχα, αλλά και αρκετοί ντυμένοι κανονικά, οι ποδηλάτες κάθε ηλικίας ξεκίνησαν από το πάρκο Νέας Ελβετίας και ποδηλατούν σε κεντρικούς δρόμους της Θεσσαλονίκης.
![γυμνή-ποδηλατοδρομία-1](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/06/γυμνή-ποδηλατοδρομία-1.jpg)
″Σκοπός μας είναι να δείξουμε ότι άσεμνο δεν είναι το γυμνό μας σώμα, αλλά η έκθεση του στη βία και στη ρύπανση″, δήλωσε ο διοργανωτής της Ποδηλατοδρομίας Κώστας Τερζόπουλος.
Κύριο αίτημα της Γυμνής Ποδηλατοδρομίας είναι η προώθηση της χρήσης του ποδηλάτου ως μέσου μετακίνησης. Σύμφωνα με το πρόγραμμα θα ακολουθήσει πάρτι στον πολυχώρο WE.
![γυμνή-ποδηλατοδρομία-2](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/06/γυμνή-ποδηλατοδρομία-2.jpg)
Η Διεθνής Γυμνή Ποδηλατοδρομία είναι αυτooργανωμένη δράση, από ενεργούς πολίτες και υποστηρίζεται από διάφορες συλλογικότητες, μεταξύ των οποίων τα ″Παιδιά εν Δράσει″ και το ″Ποδηλατικό Καρναβάλι″.